Yunanistan, AİHM’nde en çok mahkum olan beşinci ülke
20-04-2017
Yunanistan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) en çok mahkum olan beşinci ülke oldu. Yunanistan, 2016 yılında 41 davada insan hakları ihlalinden dolayı mahkum edildi. Bu ramak 2015 yılında 43 olmuştu.

Yunanistan’ın mahkum olduğu davaların büyük çocuğunluğunun polis karakollarındaki veya cezaevlerindeki kötü şartlar, hükümlülere gerekli sağlık hizmetinin verilmemesi, ırkçılıkla ilgili suçlar, insan ticareti, zorla çalıştırma ve fuhuş suçlarının yanı sıra mülkiyet hakları ve adil yargılamayla ilgili olduğu ifade edildi.

Sözkonusu listenin önümüzdeki dönemde artabileceği ifade edilirken, Yunanistan’a kaçan göçmen ve mültecilerin özellikle göçmen merkezlerinde maruz kaldıkları kötü muamele ve kötü şartlardan dolayı insan hakları ihlalleriyle ilgili yeni şikayetlerde bulundukları vurgulandı.

AİHM raporuna göre, Yunanistan 2016 yılında mahkum olduğu davalar nedeniyle 1,2 milyon euronun üzerinde tazminat ödedi.
Bu arada, AİHM’in kuruluşundan bugüne kadar Yunanistan’ın toplam 828 kez mahkum edildiği bildirildi. Bu mahkumiyetlerin çoğu, davaların makul sürede tamamlanmaması, yetersiz sağlık hizmeti ve adil yargılamanın ihlali konularıyla ilgiliydi.

AZINLIK DERNEKLERİNİ İLGİLENDİREN KARARLAR DA UYGULANMIYOR
Öte yandan Yunanistan, AİHM’in Batı Trakya Türk azınlığını ilgilendiren ve mahkum olduğu İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği, Meriç İli Azınlık Gençler Birliği, ayrıca Makedon azınlığını ilgilendiren Makedon Kültür Evi hakkındaki dava kararlarını da uygulamamaya devam ediyor.

Kaynak: GUNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com