Önce tepki gösterdi sonra geri adım attı
11-08-2017
Meclis Başkanı Nikos Vuçis’in “Yunanistan; memleket – din – aile anlayışında bir ülke olmamalı” açıklamasına iktidarın küçük ortağı ANEL Partisi Başkanı Panos Kammenos’dan tepki geldi. Kammenos bir gün sonra ise açıklamasını yumuşattı.

Koalisyonun küçük ortağı aşırı milliyetçi Bağımsız Yunanlılar Partisi’nin (ANEL) Başkanı Kammenos, Meclis Başkanı Vuçis’in açıklamalarına paylaştığı twitle yanıt vermesi, basında koalisyon ortakları arasında gerginlik olarak nitelendirildi.

Meclis Başkanı Nikos Vuçis, devlet televizyonuna verdiği röportajda “Dönemimiz derin bir muhafazarlık içinde olmamalı. Hepimizin çalışması gerektiği memorandum sonrası Yunanistan; memleket – din – aile anlayışında bir ülke olmamalı. Geçmişin muhafazakar anlayışlarına götüren tartışmaların yeniden gündeme getirilmesi, memorandum sonrası Yunanistan’ın bayrağı olmamalı. Yunanistan’da Ortodoksluk nüfusun yüzde 90’ını ilgilendiriyor. Çağdaş bir devletiz. Fundamentalist ortodoks bir devlet değiliz. Ortodoksluğun talibanları da değiliz.” İfadelerine yer verdi.

Meclis Başkanı Vuçis’in Ortodoskluk’la ilgili açıklamalarına koalisyon ortağı ANEL’in Başkanı ve Savunma Bakanı Panos Kammenos tepki gösterdi. kamenos sosyal medyada paylaştığı mesajında, Meclis Başkanı Vuçis’in açıklamalarıyla tamamen farklı yönde düşündüklerini, Yunan toplumunun büyük çoğunluğunun da bu tür düşüncelere karşı olduğunu vurguladı. Kammenos, bu tür olası planlara ANEL olarak karşı çıkacaklarını dile getirdi.

Bu arada Vuçis ile Kammenos arasındaki açıklama düellosu, basında koalisyon ortakları arasında gerginlik var şeklinde yorumlandı.

KAMMENOS’DAN GERİ ADIM

Öte yandan ANEL Başkanı Vuçis konuyla ilgili olarak 10 Ağustos Perşembe günü SKAİ televizyonuna verdiği demeçte gerginliği gidermeye çalıştı. SİRİZA ile samimi ortak olduklarını ifade eden Kammenos, anlaşamadıkları konuları değerlendirdiklerini, konsensüs sağlanmadığı noktada konuyla ilgili olarak ilerlemediklerini söyledi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com