Hükümet “ierodidaskalos” projesine ısrarla devam ediyor!...
12-08-2017
Hükümet “240 İmam Yasası” projesine devam ediyor.

Bu çerçevede Batı Trakya’daki Müslüman Türk Azınlık mensubu öğrencilere İslam dinini Yunanca öğretecek “din öğreticilerinin” (ierodidaskalos) tayinini öngören bildiri yayınlandı. Yunanistan, Batı Trakya’daki devlet okullarına giden azınlık üyesi öğrencilere Yunanca İslam dini dersi verecek “ierodidaskalolar” için bu yıl 120 kadro ayırdı. Bu nedenle 120 “din öğreticisinin” (ierodidaskalos) istihdam edilmesini öngören bildiri yayınlandı.

Düzenleme; dokuz aylık sözleşmeyle işe alınacak “ierodidaskalosların” Batı Trakya'daki camilerde, talep durumunda da devlet ilkokul, ortaokul ve liselerinde eğitim gören Müslüman Türk Azınlık mensubu öğrencilere Yunanca İslam dini dersi vermelerini öngörüyor.

Bakanlığın bildirisinde istihdam için gereken nitelikler ve başvuru için diğer gerekli bilgiler yer alıyor. Bildiri resmi gazetede yayımlandı ve Yunanistan Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesine asıldı.

AZINLIK “240 İMAM YASASI”NA KARŞI ÇIKTI

Batı Trakya Türk Azınlığı yıllardır bu uygulamaya karşı çıkıyor. Ancak devlet bu program uygulamakta ısrar ediyor. Hatırlanacağı üzere “240 İmam Yasası” uygulamaya başladığında Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kurum ve temsilcileri bu uygulamaya topyekün bir şekilde karşı çıkmış ve uygulamanın iptal edilmesini istemişti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com