Milletvekili İlhan Ahmet Kozlukebir bölgesine azınlık ortaokulu ve lisesi açılmasını istedi
13-09-2017
Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, yeni eğitim öğretim yılının başladığı 11 Eylül Pazartesi günü, Gümülcine 3. İlkokulu ve 5. Lisesi ile Celal Bayar Azınlık Ortaokul ve Lisesi’ndeki törenlere katıldı.

Milletvekili selamlama konuşmasında, eğitim ve fırsat eşitliği vurgusu yaptı. İlhan Ahmet, Kozlukebir bölgesine yeni azınlık ortaokulu ve lisesi açılmasını istedi.

Her çocuğun kendine özgü bir özelliği olduğuna dikkati çeken İlhan AHMET, “her çocuk ayrı ayrı değerlidir, farklılıkları en büyük zenginliktir. Eğitim kurumlarına düşen çocuklarımızın bu değerlerini ortaya çıkaracak, bu zenginliklerini destekleyecek eğitim ortamını sağlamaktadır” diye konuştu.

İlhan Ahmet, Rodop İli genelinde eğitimin her kademesindeki okullarda pek çok sorunun yeni dönemde de çözüm beklemeye devam ettiğini hatırlattı.

Öte yandan milletvekili, Şapçı ve Yassıköy ortaokullarının ‘ulaşılması zor okullar’ kategorisinden çıkarılmaması için verdiği mücadele de elde edilen başarıyı da dile getirerek, “Konunun takipçisi olarak biri Şubat diğeri Haziran ayında olmak üzere ilgili bakana sunduğum soru önergeleri neticesinde her iki ortaokulun da ‘ulaşılması zor okullar’ kategorisinde kalarak teşvik imkanlarından yararlanmaya devam etmesini sağladık” dedi.

Milletvekili İlhan Ahmet, yeni eğitim yılı açılışında Azınlık eğitiminin sorunlarına da değindi. Celal Bayar Azınlık Ortaokul ve Lisesi’ni ziyaret eden milletvekili, öğrenciler, öğretmenler, encümen heyeti ve veliler ile bir araya geldi. Tüm Azınlık eğitim camiasına da başarılı bir eğitim öğretim yılı dileyen milletvekili, Azınlık eğitiminin acil ihtiyacı olan yeni Azınlık ortaokul ve lisesi talebini de yineledi.

“AZINLIK EĞİTİMİNİN ORTA VE LİSE KADEMESİNDEKİ EĞİTİM YÜKÜ ACİLEN HAFİFLETİLMELİ”

Milletvekili Ahmet, yapılan kısmi iyileştirmelere rağmen 840 öğrenciye eğitim sunmaya çalışan Celal Bayar Azınlık Ortaokul ve Lisesi’nde de hala gerekli eğitim standartlarının sağlanamadığına işaret ederek, “Celal Bayar eğitim kompleksinde hala son derece zor koşullarda 40 - 45 kişilik sınıflarda eğitim verilmeye çalışılmaktadır. Bu durum, yeni bir Azınlık ortaokul ve lisesine olan ihtiyacı bir kez daha açıkça gözler önüne sermektedir” dedi.

“KOZLUKEBİR BÖLGESİNDE AZINLIK ORTAOKUL VE LİSESİ AÇILMASI TALEBİ BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Kozlukebir Belediyesi sınırları içinde yeni Azınlık orataokul ve lisesi açılması yönünde talebi hatırlatan milletvekili, konunun aciliyetine dikkati çekti. Açılacak yeni Azınlık okulunun hem yoğun öğrenci talebini karşılamaya çalışan ve standartlarını zorlayan Celal Bayar’ın eğitim yükünü hafifletecek olması hem de Azınlık çocuklarının çağdaş standartlarda eğitim almalarını sağlaması bakımından sağlayacağı faydaya işaret etti.

“HÜKÜMET VE BAKANLIK, AZINLIK İLKOKULLARININ ALTYAPI VE ÖĞRETMEN SORUNUNU GÖRMEZDEN GELİYOR”

İlhan AHMET ayrıca, yeni eğitim dönemine pek çok Azınlık ilkokulunun alt yapı eksiklikleri ve öğretmenlerin çalışma koşullarında acil değişiklik bekleyen meseleler ile başladığını ifade etti. Söz konusu sorunların, hükümet ve ilgili bakanlık tarafından görmezden gelinmeye devam edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten milletvekili, “Hükümet ve bakanlık, bu okullarda okuyan Azınlık çocuklarının eşit eğitim hakkı kapsamında gereklerini yerine getirmekle yükümlüdür” dedi.

“SÖPA mezunu öğretmenlerin ΠΕ 70 kapsamına alınmasıyla ilgili talebimize olumlu yanıt”

Azınlık ilkokullarında görev yapan Selanik Özel Pedagoji Akademisi (SÖPA) mezunu öğretmenlerin çalışma ve özlük haklarıyla ilgili olarak bakanlık nezdinde yürüttüğü çalışmayı da hatırlatan milletvekili, “Bakanlığın şahsıma gönderdiği cevapta, SÖPA mezunu öğretmenlerin ΠΕ 70 kapsamına alınarak, buna göre Yunanistan genelindeki tüm ilkokullarda görev yapmalarının önünün açılacağı yönünde düzenlemeye gidileceği anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere Rodop Milletvekili İlhan AHMET, SÖPA mezunu öğretmenlerin talebi doğrultusunda konuyu Milli Eğitim Bakanı’nın dikkatine sunarak, ΠΕ 73 kategorisindeki SÖPA mezunu öğretmenlerin, ΠΕ 70 kategorisine dahil edilerek pedagoji fakültelerinden mezun olan öğretmenlerle aynı özlük ve çalışma haklarına sahip olmalarıyla ilgili düzenleme talep etmişti.

Buna göre, milletvekilinin 4842 / 5 - 4 -2017 sayı ve tarihli soru önergesine bakanlık tarafından verilen cevapta, “4283 / 2014 sayılı yasanın 15. maddesine göre, denklik sürecini başarı ile tamamlamış olan SÖPA mezunlarının da, ΠΕ 70 kategorisindeki eğitimciler gibi Yunanistan’ daki tüm ilkokullara tayin edilebilirler” denildi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com