ABTTF: “Toplum hakları için mücadele verenlerin alenen hedef gösterilmesini şiddetle kınıyoruz” - Gündem Gazetesi

ABTTF: “Toplum hakları için mücadele verenlerin alenen hedef gösterilmesini şiddetle kınıyoruz”
09-10-2017
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), kendilerine “Yüksek Devriye Grubu” adını veren grubun İskeçe Türk Birliği yöneticilerinin isim ve fotoğraflarını yayınlayarak yaptığı açıklamada hedef göstermesini kınadı. Açıklamada, makamlardan acil olarak gerekli girişimlerde bulunulması istendi.

ABTTF’den yapılan açıklama şöyle:

Halit Habip Oğlu: ‘Batı Trakya Türk toplumunun hakları için mücadele verenlerin alenen hedef gösterilmesini şiddetle kınıyor, doğrudan can güvenliğine yapılan bu tehdit karşısında ülkemiz Yunanistan’ın yetkili makamlarını acil olarak gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.’

Kendilerine ‘Yüksek Düzeyli Devriye Grubu’ adını veren ırkçı bir grup, bazı internet sayfaları ve sosyal medyada yayımladığı açıklamayla Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumunun en eski derneği olan İskeçe Türk Birliği (İTB) yöneticilerini isim ve fotoğraflarını da vererek doğrudan hedef gösterdi. Gündem gazetesinin haberine göre, söz konusu açıklama ilk defa daha adı duyulan ‘Yüksek Düzeyli Devriye Grubu”nun imzasını taşıyor. Söz konusu açıklamayla birlikte İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile İTB’nin son kongresindeki Divan Başkanı Rasim Hint’in yer aldığı bir fotoğraf da yayımlanıyor ve “Aşağıdaki beyefendilere gerektiği takdirde mesaj vermek için hazır olun’ ifadesi kullanılıyor.

Yüksek Düzeyli Devriye Grubu, yakın zaman önce Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan saldırılarla gündeme gelen ‘Trakya’nın Bekçileri’ isimli örgüte çağrıda bulunarak ‘Trakya’nın Bekçileri’nin harekete geçmesi ve fotoğraflarıyla birlikte isimleri açıklanan İTB yöneticilerinin ‘hedef gösterilmesi’ isteniyor. Yunanistan’ın ‘milli politikası’nda büyük eksiklikler olduğu belirtilen yazılı açıklamada, İTB’nin tanınması halinde bölgede sorunların yaşanacağı, İTB’yi ilgilendiren yasadan sonra (Batı) Trakya bölgesinde birçok azınlık derneğinin ismini değiştirmek ve ‘Türk’ ibaresini eklemek amacıyla hazır beklediği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, ‘İskeçe Türk Birliği yöneticilerinin adını ilk kez duyduğumuz ‘Yüksek Düzeyli Devriye Grubu’ tarafından doğrudan hedef gösterilmesi kesinlikle kabul edilemez. ABTTF olarak Batı Trakya Türk toplumunun hakları için mücadele verenlerin alenen hedef gösterilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu örgüt tarafından internet ortamında yayımlaman yazılı açıklamanın tümü Batı Trakya Türklerini hedef alan ırkçı ve nefret söylemi içermekte. Belli ki yine bazı çevreler Batı Trakya’da gerilim çıkartmaya, barış ve huzur ortamını bozmaya, ülkemiz Yunanistan’ın vatandaşı olan biz Batı Trakya Türklerini “öteki” ve ülke için bir tehdit olarak göstererek toplum genelinde bize karşı algı oluşturmaya çalışıyor. Doğrudan can güvenliğine yapılan bu tehdit karşısında ülkemiz Yunanistan’ın yetkili makamlarını acil olarak gerekli girişimlerde bulunmaya ve bu tür provokasyonları önlemeye çağırıyoruz’ açıklamasında bulundu.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1026
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com