Soydaşlar Gelinmezarı’ndaki mahyada buluştu - Gündem Gazetesi

Soydaşlar Gelinmezarı’ndaki mahyada buluştu
10-10-2017
Geleneksel olarak düzenlenen İskeçe’nin dağlık bölgesindeki Gelinmezarı köyü mahyası 8 Ekim Pazar günü gerçekleşti
Fotoğraflar

İskeçe’nin Sünnetçiköy yakınlarında düzenlenen etkinliğe yaklaşık olarak 2 bin kişi katıldı.

Mahya, İskeçe ve Gümülcine Seçilmiş Müftülüklerine bağlı din görevlilerinin okuduğu mevlitle başladı. Günün duasını ise İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaptı.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaptığı konuşmada, “Bu tür etkinlikler devam etmelidir. Allah ölmüşlerimize rahmet eylesin. Bizleri de birlik ve beraberlikten ayırmasın. Tek duamız budur.

Bunun manası nedir? Birlik, beraberlik nedir? Gerektiği zaman bir yerde olmaktır. Bir kelimede, bir sözde toplanabilmektir. Hele hele azınlıklarda bu çok önemlidir. Herkes kendi kafasına göre bir yere giderse, o azınlık biter” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Hüseyin Zeybek de yaptığı konuşmada, bizleri ayakta tutuan unsurların dinimiz, dilimiz ve kültürümüz olduğunu belirterek “Eğer bunları kaybedersek, azınlık ve toplum olmaktan da çıkarız” dedi. Zeybek konuşmasının devamında “Burada gençlerin katkısı büyüktür. Gelecek nesillere hep birlikte bunu aktarıyoruz. En önemlisi de bir arada ve birlikte oluyoruz.” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra katılımcılara geleneksel etli pilav ve ayran ikram edildi.

Mahya Tertip Komitesi Başkanı Ramadan Duban, etkinlik sonunda tüm katılımcılara teşekkür etti.

Etkinliğe; İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık’ın yanı sıra civar köylerden soydaşlar katıldı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1026
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com