Avrupa Parlamentosu’ndan ulusal azınlıklar ile ilgili karar
12-02-2018
AP milletvekili, AB üyesi devletlerden Ulusal Azınlıkların Korunması için Çerçeve Sözleşmesi’ni onaylamalarını istedi.

Avrupa Parlamentosu (AP), 7 Şubat’ta Strazburg’ta gerçekleşen genel kurulda AP Milletvekili Cecilia Wikström tarafından sunulan “AB Üyesi Devletlerde Azınlıkların Korunması ve Ayrımcılık Yapılmaması” başlıklı karar tasarısını kabul etti.

Karar metninde Wikström, AP Dilekçeler Komitesi’nin, azınlıklara mensup AB vatandaşlarının pekçok konuda ayrımcılığa uğradıklarını ifade eden dilekçe sunduklarını belirterek, etnik temelde ayrımcılığın en sık rastlanan ayrımcılık çeşidi olduğunun gözlemlendiğini ifade etti. Dilekçe sahiplerinin dilsel ve azınlık haklarını koruma altına alan geniş kapsamlı cevap ve koruma mekanizması olmamasından endişe ettiklerini belirten Wikström, bu amaçla AP Genel Kurulu’na karar tasarısı sundu. Ocak 2018’de AP Dilekçeler Komitesi adına AP Milletvekili Cecilia Wikström tarafından sunulan karar tasarısı Çarşamba günü yapılan oylaması neticesinde AP’de kabul edildi.

AP milletvekillerinin desteğini alarak kabul edilen kararda, otokton (yerli), ulusal veya dilsel azınlıklara karşı ayrımcılık ile mücadelede AB gündeminde üst sıralarda olmadığının gözlemlendiği ifade edilerek, azınlıklara mensup kişilerin haklarının korunması amacı ile AB yasal çerçevesinin geliştirilmesi gerektiği kaydedildi. Ayrıca AB çapında azınlıkların durumunun gözlemlenmesine ilişkin gözlem mekanizması kurulması çağrısında bulunuldu.

Azınlıklar haklarının Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kopenhag Belgesi’nde (1990) oluşturularak bu bağlamda hukukun üstünlüğünün parçası olduğu ifade edilen kararda, AB üyesi devletlerden yasal sistemlerinin azınlığa mensup kişilerin ayrımcılığa maruz kalmamasını garanti etmesi istendi. Kararda, AP milletvekilleri tüm üye devletleri Ulusal Azınlıkların Korunması için Çerçeve Sözleşmesi’ni ve Avrupa Bölgesel veya Azınlık Dilleri Şartı’nı imzalamaya, onaylamaya ve uygulamaya çağırdı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Avrupa Parlamentosu’nun ulusal azınlıklarım korunmasına yönelik kabul ettiği karar Avrupa’da yaşayan yaklaşık 100 milyon nüfusa sahip ulusal azınlıklar açısından önemli bir karar. AP Dilekçeler Komitesi adına Cecilia Wikström tarafından hazırlanan ve AP milletvekillerinin desteğini alan kararda Dilekçeler Komitesi’ne Avrupa’da yaşayan ulusal azınlıkların pekçok konuda ayrımcılığa uğradıklarına dair başvuruda bulundukları ifade ediliyor. Bunlardan biri de biziz. ABTTF olarak AP Dilekçeler Komitesi’ne Batı Trakya Türklerinin eğitim ve din alanında uğradığı ayrımcılıkla ilgili olarak çok sayıda dilekçe sunduk, fakat ulusal azınlıklar konusunun AB’nin yetki alanı dışında kaldığı yanıtını aldık. İşte bu nedenle AB çapında ulusal azınlıkların haklarını koruyacak bir mekanizma kurulması çok önemli. Bu karar tasarısı da bu alandaki eksikliği açıkça ortaya koyması açısından önemli bir karar. Bu karardan sonra ulusal azınlıklar meselesinin AB’de ciddiyetle ele alınmasını ve ulusal azınlıklara mensup kişilerin durumunun AB tarafından incelenmesi için bir mekanizma kurulmasını temenni ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1051
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com