Çipras'dan YDP'ye "yemin töreni" eleştirisi
09-07-2018
Başbakan Aleksis Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin etme törenine katılan Dora Bakoyanni'yi eleştirdi.

Eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması hükümet ile ana muhalefet partisi YDP arasında tartışmaya yol açtı.

Başbakan Aleksis Çipras Kuzey Yunanistan Sanayicileri Derneği’nin Genel Kurulu sırasında yaptığı konuşmada anamuhalefet partisi YDP temsilcilerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmasını sert bir dille eleştirdi. Çipras şöyle konuştu: “Türkiye’de iki askerimizin dört aydır hiç bir hukuki gerekçe olmadan ve haksız bir şekilde tutuklu olduğu bir dönemde üstelik Yunanistan hükümeti ile hiç bir istişarede bulunmadan anamuhalefet temsilcilerinin Türkiye Cumhurbaşkanı’nın yemin törenine katılmaları kabul edilemez.”

Çipras konuşmasının devamında “Yunan siyasilerin Türkiye’de yapılan siyasi 'şovlara' katılmalarının Türkiye ile olan sorunlarımızın çözümüne hiç bir katkısı olamaz. Yunanistan’ın Türkiye’nin provakasyonları ile ilgilenecek bir yönetimi var ve bu yönetim ülkenin haklarını koruyarak sorunları çözmek ve ilişkileri en iyi noktaya getirmek için çalışmalarına devam ediyor.” şeklinde konuştu.

DORA BAKOYANNİ'DEN ÇİPRAS'A CEVAP

Başbakan Aleksis Çipras’ın yaptığı eleştirilere sosyal medya hesabı üzerinden cevap veren Eski Dışişleri Bakanı ve YDP Milletvekili Dora Bakoyanni yaptığı açıklamada “Sayın Çipras’a bugün ismimi andığı için teşekkür ederim. Kendisi bir kez daha dış politikadaki başarızlığının sebebinin milli konularda dahi takındığı ayrılıkçı tavrın olduğunu ortaya koydu. İki Yunanlı askerin 130 gündür tutuklu olduğu bir dönemde sayın Başbakanın siyasilerin yaptığı her türlü olumlu çabayı iyi niyetle karşılaması beklenirdi.” ifadelerini kullandı.

Dora Bakoyyani açıklamasını şöyle sürdürďü: “Sayın Çipras merak etmesin. Bizim tüm çabamız iki askerimizin sayın Kiriakos Miçotakis’in başbakan olacağı dönemde değil, hemen şimdi serbest bırakılması yönündedir.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com