Gümülcine çarşısına yeni görünüm
04-11-2018
Azınlık esnafının da yoğun olduğu Gümülcine’nin tarihi çarşısı, hayata geçirilecek projeyle yeni bir görünüme kavuşacak.

Avrupa Birliği’nden finanse edilecek proje 1,9 milyon euro tutarında.

Bunun 1,5 milyon euroluk bölümü Gümülcine Belediyesi, geriye kalan 400 bin euroluk kısmı ise Gümülcine Ticaret Derneği tarafından hayata geçirilecek. Proje kapsamında Ermu Caddesi, Kanari Sokağı, Sobacılar Sokağı ve Sultantepe bölgesindeki çevre düzenlemesinin yanı sıra işyerleri de projenin öngördüğü şekilde yenilenebilecek.

Gümülcine çarşısında hayata geçirilmesi planlanan projeyi, Gümülcine Belediyesi meclis üyesi ve Gümülcine Belediyesi Kültür ve Spor Şirketi Başkan Yardımcısı Emre Ahmet ile Yerel Kalkınmadan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Cihan İmamoğlu GÜNDEM’e anlattı.

EMRE AHMET

Gümülcine çarşısının 1,9 milyon euroluk bir projeyle yeniden yapılandırılacağını ve yeni bir görünüm kazanacağını anlatan Gümülcine Belediyesi Kültür ve Spor Şirketi Başkan Yardımcısı Emre Ahmet, amacın çarşının geleneksel halini ön plana çıkartarak turizm hareketliliğine katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Emre Ahmet şöyle konuştu: “Gümülcine şehrinin geleneksel çarşısı dediğimiz Ermu caddesi ve civarındaki bazı sokak ve caddelere Avrupa fonlarından yararlanılarak Gümülcine Belediyesi’nin bir alan düzenleme müdahalesi olacak. Daha ayrıntılı konuşmak gerekirse halk arasında Sobacılar Sokağı dediğimiz, Leblebiciler Caddesi dediğimiz ve Ermu Caddesi dediğimiz bölgeye ESPA programından yararlanılarak 1.9 milyon euroluk yenilenme, alan düzenleme dolayısıyla çarşının kültürel özelliğini, çok kültürlü ve geleneksel özelliğini ön plana çıkaran ve bu sayede Gümülcine şehrinin turistik ve kültürel kalkınmasını hedefleyen bir projeden bahsetmemiz mümkün. Şu anda proje Gümülcine Belediye Meclisi’nden onaylanmış durumda. Projenin nihai bir şekilde onaylanması için Doğu Makedonya - Trakya eyaleti bünyesinde faaliyet gösteren ESPA programlarından sorumlu kuruma bir başvuru yapılması gerekiyor. Bunun için projenin bütün tasarımları ve ayrıntıları Gümülcine Belediyesi ve Gümülcine Ticaret Derneği tarafından ortak şekilde hazırlandı ve belediye meclisi tarafından onaylandı. Şu anda ESPA fonları tarafından onaylanması bekleniyor. Gelinen aşama budur. ESPA fonları tarafından projenin onaylanmasının en kısa zamanda olmasını ümit ediyoruz. Çok fazla gecikme olmayacağını tahmin ediyoruz. Amacımız ve çalışmalarımız projenin 2019 yılı içinde başlaması yönünde.”

“Program çerçevesinde çarşıda tam olarak ne gibi değişiklikler ve düzenlemeler yapılacak? Esnafımız bu konudan ne kadar etkilenecek?” sorusunu yanıtlayan Emre Ahmet, “Şu anda bulunduğumuz aşamada projenin ana planları belirlenmiş durumda. Hangi sokakta ne tür bir düzenleme yapılacağı ayrıntılı olarak daha sonradan ortaya çıkacak. Şu anda ana hatlar ve hedefler belirlenmiş durumda. Bu ana hatlar içinde yer alan değişikliklerden bahsedecek olursak öncelikle araç trafiğine kapalı alanların yani yaya yollarının arttırılması, araç trafiğine açık sokaklarda bazı sınırlandırmaların getirilmesi ve bana göre son derece önemli olan bir konu da kültürel, sosyal ve spor alanlarının yapılması planlanıyor. Bu çerçevede, engelli vatandaşlarımız için özel alanların yapılması, açık hava spor alanlarının oluşturulması, bütün elektrik tesisatının ve kablolarının yer altına alınması, bölgenin tamamını kapsayacak internet ağı yani wifi alanının oluşturulması, çöp kutuları konusunda da yer altına gömülü çöp kutuları sistemine geçilmesi yapılacak olan çalışmalardan en önemlileri. Tüm bunlar yani kamusal alanda yapılacak çalışmalar toplam 1.5 milyon euroluk bir proje. Bunlar belediyenin üstleneceği projeler olacak.” dedi.

Emre Ahmet projenin Gümülcine’ye pozitif katkıları olacağını vurgulayarak, “Kısacası bu proje ile Gümülcine’nin tarihi çarşısı dediğimiz bölgenin daha homojen bir yapıya kavuşturularak, insanlarımızın daha çok ilgisini çekecek, onlar için daha cazip hale gelecek bir çarşının oluşturulması amaçlanıyor.” diye konuştu.

CİHAN İMAMOĞLU

Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cihan İmamoğlu da projenin hayata geçmesi halinde Gümülcine çarşısının önemli ölçüde yenileceğini söyledi. “Bu proje belediye başkan yardımcılığı dönemimde Avrupa programlarından sorumlu kadronun çalışmasıyla birlikte ilerledi ve ESPA’ya yani Avrupa programlarına sunum yapılacak hale getirildi.” diye konuşan İmamoğlu, yapılacak çevre düzenlemelerinin ve altyapı çalışmalarının yanı sıra esnafı ve işyerlerini ilgilendiren çalışmaların da yer alacağını anlattı.

Cihan İmamoğlu şöyle konuştu: “Proje hayata geçirilirken en önemli müdahale çevre düzenlemesi ve alan yenilenmesiyle alakalı olacak. Tarihi çarşı geleneksel ve kültürel zenginliği ön plana çıkartılarak yenilecek. Bir cazibe merkezi haline getirilecek. Bunun çarşımıza bir hareket ve zenginlik getireceğine inanıyorum.

Bir de bunların dışında bölgedeki esnafı doğrudan ilgilendiren ve Ticaret Derneği tarafından yürütülecek olan çalışmalar olacak. Bunun için projenin 400 bin euroluk bir kısmı ayrılmış durumda. Bu programa dahil olmak isteyen dükkan sahiplerine 2 bin euro civarında bir para verilerek. Bununla işyerlerinin ön cephelerini, yani dükkanların dış görünümlerini bu projeye uygun hale getirmeleri sağlanacak. Bu sayede projeye uygun homojen bir çarşı görünümü oluşturulması sağlanmak isteniyor. Bu 2 bin euroluk yardıma ek olarak belki zaman içinde bir miktar ek yardım yapma imkanı da olabilir. Ancak bu şu anda belli olan bir durum değil.”

Belediye Başkan Yardımcısı İmamoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bu proje hayata geçirildiğinde tabii bölgede bazı çalışmalar yapılacak. Bu dönemde doğal olarak esnafımız biraz sıkıntı yaşayabilir. Bu kaçınılmaz bir durum. Ama ortaya çıkacak olan sonuç bu sıkıntıyı çekmeye değecek bir sonuç olacak. Projenin uygulaması bölgedeki esnafın ekonomik olarak mümkün mertebe etkilenmeyeceği şekilde planlandı. Plan bütün çarşıda aynı anda çalışma yapılması değil de bölge bölge yenilenme çalışması yapılması şeklinde yapıldı. Yani çarşının belirli bir bölümü yenilenecek. Bu yenileme çalışmaları bitecek, ondan sonra diğer bölüme geçilecek. Amaç esnafımızı ekonomik zarara uğratmadan adım adım projenin tamamlanması. Bunun da mümkün mertebe kısa zamanda sonuçlandırılması amaçlanıyor.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com