Azınlık kurumlarından Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyareti
05-12-2018
Batı Trakya Türk Azınlığı kurumları, Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu (ABTTF), İskeçe Türk Birliği (İTB) ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) temsilcileri, 3-4 Aralık tarihlerinde Avrupa Konseyi’nde bir dizi temaslarda bulundular.
İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ABTTF Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin, ABTTF Merkez Ofis Sorumlusu K. Engin Soyyılmaz ve BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayullah’ın yer aldığı heyetin ziyareti ABTTF’nin öncülüğünde gerçekleşti.

Batı Trakya Türk Azınlığı heyeti, İTB ve diğer Türk azınlık derneklerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazandıkları ancak Yunanistan tarafından 10 yıldır uygulanmayan mahkeme kararlarının da gündem maddesi olarak görüşüleceği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde temaslarda bulundu. Heyet, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin delegasyon temsilcileriyle görüşerek, Yunanistan tarafından uygulanmayan Türk azınlık derneklerine ilişkin mahkeme kararlarını ve 10 yıldır devam eden mağduriyeti dile getirdiler. Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri ülke delegasyonlarıyla yaptıkları toplantıda, Türk azınlık dernekleriyle ilgili 35 yıllık mücadeleyi anlattılar.

Ozan Ahmetoğlu, Sebahattin Mümin, Pervin Hayrullah ve K. Engin Soyyılmaz, Strazburg’daki temasları çerçevesinde AİHM kararlarının uygulanmasını denetleyen İcra Dairesi Başkanı Fredrik Sundberg ve aynı dairede görevli hukukçular Nikolaos Sitaropulos ve Dimitrios Kalogiros ile görüştü.

Görüşmede, AİHM’in 2008 yılında verdiği İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili kararların Yunanistan tarafından uygulanması gereği bir kez daha vurgulandı ve 10 yıllık süreç aktarıldı. Ayrıca, AİHM kararlarının uygulanması amacıyla 2017 yılında hazırlanan, ancak Yunanistan parlamentosundaki yoğun tartışmalardan sonra yapılan müdahalelerle değiştirilerek kabul edilen ilgili yasaya dayanarak yeniden davaların açıldığı hatırlatıldı ve konuyla ilgili bilgi verildi.

Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri, AİHM’nin Türk azınlık dernekleri kararlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından takip edilmesinin ve gündemde tutulmasının önemini vurguladılar.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: MS
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com