Yunanistan'ın göçmenleri zorla geri gönderdiği iddiası
05-12-2018
Edirne'de üç sınır köyünde 4 Aralık Salı günü üç düzensiz göçmenin yarı çıplak şekilde donarak hayatını kaybetmesi, Yunanistan'ın yasa dışı geçiş yapan göçmenleri zorla geri gönderdiği iddialarını tekrar gündeme getirdi. Olayı Yunanistan yalanlarken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Yunanistan tarafından sığınmacıların Türkiye'ye zorla döndürülme iddialarının "endişe verici" olduğunu bildirdi.

Donarak ölen göçmenlerin cesedinin bulunduğu köylere yakın yerde jandarma ekiplerince yakalanan Afganistanlı Cemaleddin Malangi (29), yaşadıklarını basın mensuplarına anlattı.

Yunanistan'a Meriç Nehri'ni aşarak geçtiklerini ve ormanda üç gün saklandıklarını belirten Malangi, "Ormanlık alana yakın olan köye doğru ilerledik. Yunan köylülerinin kapılarını çalıp yardım istedik, o sırada birileri polisi aramış olmalı ki Yunan polisleri gelip bizi yakaladı. Önce bizi polis merkezine götürdüler. Sonra bir araçla nehrin yanına getirildik. Orada iki tane bot vardı. Sistematik bir şekilde gidiş-dönüş yapılıyordu. Onlara bindirilerek geri itildik." diye konuştu.

Malangi, cesedi bulunan 3 kişiden birini tanıdığını söyledi.

YUNANİSTAN İDDİALARI KABUL ETMİYOR
Kamu Güvenliği ve Sivil Savunma Bakanı Olga Gerovasili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geri itme iddialarına ilişkin, "Böyle bir olay kesinlikle tarafımızdan yapılmadı. Kesin bir dille yalanlıyorum." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Yunanistan Ofisi ise Yunanistan'ın göçmenleri Türkiye'ye geri ittiği iddialarına ilişkin, "Bu tür ihbarlar kesinlikle endişe verici ve BMMYK, daha önce bu meseleyi Yunan makamlarının gündemine getirdi ve önleyici tedbirler alınması çağrısında bulundu. BMMYK'ya yılbaşından bu yana birkaç yüz kişiyi etkilediği ileri sürülen, nehir üzerinden toplu geri gönderme vak'alarına ilişkin birçok beyan geldi. BMMYK, Yunan makamları tarafından geri itme iddialarına ilişkin güvenilir ihbarlar almaya devam ediyor." açıklamasında bulundu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: MS
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com