Yunanistan'dan "AB'nin Rusya yaptırımları ters tepiyor" açıklaması
06-12-2018
Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrugalos: “Eğer Avrupa güvenlik sistemine entegre bir Rusya istiyorsak, Yunanistan yaptırımların ters teptiği görüşünde."

Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrugalos, Avrupa Birliği (AB) tarafından Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlara ilişkin, "Eğer Avrupa güvenlik sistemine entegre bir Rusya istiyorsak, Yunanistan yaptırımların ters teptiği görüşünde." dedi.

Başbakan Aleksis Çipras'ın cuma günü gerçekleşecek Moskova ziyareti öncesi Katrugalos, Rusya'nın Parlamentskaya gazetesine mülakat verdi.

Katrugalos, ekonomik kriz sonrası "dost ülke" Rusya'dan daha fazla yatırım çekmek istediklerini belirterek, tarım, enerji ve gemi inşaat sektörlerinin geliştirilebileceğini söyledi.

AB'nin, Yunanistan'ın evi olduğuna işaret eden Katrugalos, "AB kurallarını izliyoruz. Ama bu kurallar arasında 'Rusya fobisi' yok. Rusya büyük bir ülke ve her zaman Avrupa tarihi içinde yer aldı. Rusya Federasyonu olmadan, Avrupa güvenlik sistemini hayal etmek imkansız." ifadelerini kullandı.

Katrugalos, Rusya ile yapıcı bir diyalogdan yana olduklarını vurgulayarak, "(AB'nin Rusya'ya karşı yaptırımları) Eğer Avrupa güvenlik sistemine entegre bir Rusya istiyorsak, Yunanistan yaptırımların ters teptiği görüşünde." diye konuştu.

“TÜRKAKIM’IN YUNANİSTAN’DAN GEÇMESİNİ İSTERİZ”

Yunanistan'ın bir enerji merkezi olmayı hedeflediğine dikkati çeken Katrugalos, TürkAkım üzerinden Rus doğal gazının Yunanistan üzerinden geçmesine sıcak baktıklarını söyledi.

Katrugalos, "Avrupa hukuku açısından var olan engelleri çözebilirsek, tabii ki Atina bu konuda Rusya ile müzakere etmek isteyecektir." dedi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com