İzmir-Selanik gemi hattı zirvesi
17-05-2019
İzmir-Selanik arasında yapılması planlanan gemi seferleri konusunda önemli bir adım atıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seferlerin başlaması için Türkiye'ye gelen Selanik heyeti ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi. İki saat süren zirvede projenin hayata geçmesi için tüm sektörlerin işbirliği yapması kararı alındı.

Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen zirvede projenin tüm detayları ele alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer'in de katıldığı toplantıda; Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Argiro Papulia, projenin danışmanları Mihalis Triandafillis ile gazeteci Süleyman Gençel’in yanı sıra gemi seferlerini yapmak isteyen Levante Ferries Denizcilik şirketi yetkilileri ile Selanik'ten gelen heyet yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok önemli bir projenin başlangıcı için bir arada olduklarını belirterek, "Bu projeyi olgunlaştırmak ve bundan sonraki aşamaları konuşmak için bir araya geldik. Bu hat sadece ticaret, turizm, istihdam değil, ondan çok daha fazlası olacak. 2015 yılında dünyanın en güzel feribotuna sahip olma ünvanını kazanmış şirket bu hattı çalıştırmak istiyor. Dünyanın en güzel gemisinde dünyanın en güzel iki kentini birleştirecek olmaları nedeniyle onlara teşekkür ediyorum. Biliyorum ki her iki kentin kurumları, insanları bu hatta sahip çıkacak. İnşallah en kısa sürede gemide seyahati hep birlikte gerçekleştiririz." dedi.

Yunanistan'ın İzmir Konsolosu Argiro Papulia ise yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ticaret ve turizmin gelişmesi için projenin önemli olduğunu belirtti.

HAFTADA ÜÇ GÜN İKİ GEMİ

İki ülke arasında seferleri başlatmak isteyen Levante Ferries Denizcilik'in sahibi armatör Yorgos Theodosis, İzmir-Selanik gemi hattında iki gemiyle haftada üç gün hizmet vermeye hazır olduklarını belirterek, "2001 yılından bu yana konuşulan projenin gerçekleşmesi için önemli adımlar atıyoruz. Gemimiz akşamüstü Alsancak Limanı'ndan hareket edecek, sabah saatlerinde Selanik'te olacak. Yine akşamüstü Selanik'ten çıkarak sabah saatlerinde İzmir'e ulaşacak. Gemi seferlerinin başlaması ile iki ülke halkı birbirini yakından tanıyacak, turizm gelişecek, iş hacmi artacak" diye konuştu.

Toplantıda ayrıca İzmir - Selanik arasında gemi seferleri yapmayı planlayan Levante Ferries Denizcilik'in kamyon, araba ve yolcu taşıyan gemileri tanıtıldı. Gemilerden biri 160, diğeri 190 metre uzunluğunda. Birinin 400 yolcu, 60 tır kapasitesi, diğerinin ise 1350 yolcu ile 120 tır kapasitesi bulunuyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com