Darbeci askerlerin itiraz başvuruları yeni yılda görüşülecek
29-12-2016
Yunanistan’a kaçan darbeci sekiz askerin Türkiye’ye iadesi ile ilgili Yunanistan Yüksek Mahkemesi’ne (Arios Pagos) yapılan itiraz başvurularının 10, 11 ve 13 Ocak tarihlerinde görüşüleceği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, mahkeme tarafından haklarında iade talebi reddedilen darbeci beş asker ile ilgili karara itiraz ve Türkiye'ye iadeleri yönünde karar verilen üç darbeci askerin temyiz başvuruları, Yüksek Mahkeme'nin Ceza Dairesi'nde 10, 11 ve 13 Ocak'ta görüşülerek karara bağlanacak.

Bu arada, darbecilerin avukatları Hristos Milonopulos ve Omiros Zelios'un, tarafların yaptığı iki ayrı başvurunun birbiriyle alakalı olduğunu iddia ederek, aynı duruşmada görüşülmesi için Yüksek Mahkeme savcılığına yazılı talepte bulunduğu bildirildi.

Medyaya yansıyan haberlerde, Yunan avukatların talebinde "avukatlara ve şahitlere kolaylık sağlanması ve hızlı yargılama yapılması" gibi gerekçeler öne sürdüğü belirtildi.

Darbe girişimi sonrası askeri bir helikopter ile Yunanistan'a kaçan sekiz darbecinin Türkiye'ye iadesiyle ilgili kısa bir süre önce Atina'daki temyiz mahkemesinde görülen üç ayrı duruşmanın ardından, üç asker için iade talebi kabul edilmiş, 5 askere yönelik iade talepleri ise reddedilmişti.

Temyiz mahkemeleri başsavcısı Antonis Liogas, iade talebi reddedilen darbecilerle ilgili Yüksek Mahkeme'ye itirazda bulunurken, mahkemenin Türkiye'ye iadeleri yönünde karar verdiği üç darbeci asker de temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com