İlhan Ahmet: “SİRİZA-ANEL’in Trakya çiftçisine sırt dönmesini değil, yardım eli uzatmasını bekliyoruz”
16-02-2017
Demokratik İttifak Partisi Rodop ili Milletvekili İlhan Ahmet, genç çiftçilere destek programı hakkında Tarım Bakanlığı’nın AB teşvik ve yardımlarından sorumlu müsteşarlığını ziyaret etti.

Rodop İli ve Trakya eyaleti genelinde AB destekli programın seyriyle ilgli bilgi alan milletvekili Ahmet, uygulanmanın kapsamı hakkında görüş ve önerilerini sundu.
Milletvekili olduğu Doğu Makedonya Trakya Eyaletinde söz konusu programa çoğu azınlık mensubu 1.556 genç çiftçinin başvurduğunu belirten İlhan Ahmet, tüm başvuru sahipleri için gerekli olan 29 milyon euroluk fonun eyalete aktarılmasını hükümetten talep etti.

“GENÇ ÇİFTÇİLER İÇİN TRAKYA’YA 5 MİLYON EURO DAHA AKTARILMASINI İSTİYORUZ”

Rodop milletvekili İlhan Ahmet görüşmede, “Program dahilinde, ülke genelindeki genç çiftçiler için ayrılan 241 milyon Euro’luk fonun 23, 4 milyon Euoro’su eyaletimize ayrılmıştır. Ancak eyaletimizde başvuru yapan ve çoğunluğu Azınlık mensuvu olan 1556 genç çiftçinin tamamının programdan yararlanabilmesi için toplam 29 milyon Euro’ya ihtiyaç vardır. Bu durumda ihtiyaç olan 5 milyon Euro’nun daha hükümet tarafından eyaletimize aktarılması gerekmektedir” diye konuştu.

“Ülkenin ve AB’nin en fakir ve geri kalmış bölgesi olan Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’nin bu durumunu ve acil ihtiyaçlarını göz önüne alarak, bakanlık ve hükümetten bölgemize ayrılacak fonun miktarının arttırılmasını talep ediyorum” diyen milletvekili İlhan Ahmet, “Her fırsatta bölgemize ve çiftçimize sırtını dönen SirizAnel hükümetinden bu kez de aynı tutumu sergilememesini ve 1.556 genç Trakya çiftçisinin tamamı için gerekli fonun eyaletimize aktarılmasını bekliyoruz” görüşlerine yer verdi.

“TARIM ARAÇLARI TEMİNİ İÇİN YENİ DESTEK PROGRAMI PLANLANIYOR”

Öte yandan görüşmede, Tarım Bakanlığı müsteşarı tarafından İlhan Ahmet’e verilen bilgide söz konusu genç çiftçiler destek programına girmeye hak kazananların listesinin Mayıs ayına kadar ilan edileceği ifade edildi.

Ayrıca, ilanın ardından belirlenen hak sahiplerinin, “iyileştirme planları” (sxedia veltiosis) adı altında tarım araçları (su deposu, traktör vb) alımına imkan sağlamak için açılması planlanan başka bir destek programına da başvurabilecekleri kaydedildi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com