Varufakis: “Avrupa Türkiye'ye karşı demokratik davranmıyor”
04-04-2017
Eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Türkiye ve Avrupa Birliği'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Varufakis, "AB kurumları Tükiye'ye karşı demokratik davranmıyor" dedi.

SİRİZA hükümetinin eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın kalktığını görmek istediğini belirtti. Türkiye ile AB arasında yaşanan krize değinen Varufakis, AB kurumlarını demokratik olmamakla suçladı.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Varufakis, AB üyesi olmayan ülkelere yönelik de bazı tavsiyelerde bulundu.

"TÜRKİYE İLE ARAMIZDAKİ SINIR KALKMALI"

Birlikten çıkma kararı alan (Brexit) İngiltereyle ortaklığın sürdürülmesine ilişkin tavsiyelerini sıralayan Varufakis, Türkiye ile de benzer bir formül uygulanabilir mi? Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki tavrınız nedir?" sorusuna şöyle yanıt verdi:
"Bu konuda taraflıyım. Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın kalktığını görmek istiyorum. Ülkelerimizin mümkün olduğunca birbirine yaklaşmasını istiyorum. Çıkarlarımızın ortak olduğuna inanıyorum ve bunu göremiyorsak, nedeni yeterince sofistike olmamamızdır."

"TÜRKİYE, AVRUPA'NIN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR"

Türkiyeyi Avrupanın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü ifade eden Varufakis, "Türkiye'deki siyasi durum da Avrupa'daki siyasi durum da değişmesi gerekli" dedi.
Varufakis, "Türkiye ile bazı AB ülkeleri arasında böyle bir kriz yaşanırken sizce Türkiye'nin hala AB üyeliği mümkün mü?" sorusuna ise, "Neyin mümkün olup olmadığı ortak iradeye bağlıdır. Bence bizim amacımız, Türkiye'nin de dahil olduğu Pan-Avrupacı bir demokrasi olmalıdır. "Maalesef AB çok da demokratik değil. Ben bunu şahsen tecrübe ettim. ülkelerimiz demokratik; Almanya, Fransa, Yunanistan demokratik, ama AB kurumları demokratik değil" diye karşılık verdi.

Türkiye'nin de gittikçe daha fazla demokrasiden uzaklaştığını savunan Varufakis, "AB'nin de Türkiye'nin de demokratikleşmesinin ve demokratik bir birliktelikte buluşmasının çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

AB'YLE SERT MÜZAKERELER SONUCU 4 AYDA İSTİFA ETMİŞTİ

Avrupa Birliği'nden Yunanistan'a nakit akışının yeniden sağlanması için yürütülen müzakereler boyunca taviz vermeyen, sert ama renkli kişiliğiyle dikkat çeken Yanis Varufakis, 2015teki kritik kemer sıkma referandumunun ardından, hükümetin desteklediği "hayır" oyunun açık ara kazanmasına rağmen 4 ay sonra görevinden istifa etmişti.

Aleksis Çipras hükümetinde yer alan ve aslen bir ekonomi profesörü olan Yanis Varoufakis, Yunanistan'la kreditörler arasında uzlaşma sağlanabilmesi amacıyla istifa ettiğini açıklamıştı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com