“Hükümet azınlık konusunda sınıfta kaldı”
08-04-2017
Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri’nin çatı kuruluşu Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Başkanı Necmettin Hüseyin GÜNDEM’e konuştu.

İki yıllık başkanlık görevini değerlendiren Necmettin Hüseyin, bu süre içinde Batı Trakya’da yaşanan gelişmelere de değindi. Batı Trakya Türkleri’nin SİRİZA hükümetinden beklentilerinin boşa çıktığını ifade eden Hüseyin, son dönemde baskıların arttığını söyledi. Hüseyin, “Hükümet, Batı Trakya’da azınlık meselesinde sınıfta kalmıştır.” yorumunda bulundu.

BTDD Genel Başkanı Hüseyin, Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin karşılaştığı sorunların ise önemli ölçüde çözüm yoluna girdiğini vurguladı.

“BATI TRAKYA BÜYÜK BİR CAMİA”

Dernekte 25. yılını yaşadığını anlatan Hüseyin şöyle konuştu: “Başkanlık görevinde ikinci yılın içindeyim. Tam olarak 22 ayı dolduruyoruz. 2015’te göreve gelmiştik. Ancak ben bu dernekte çocukluk yıllarımdan beri varım. Şu anda 25. yılın içindeyim. Yani neredeyse çeyrek asırdır bu dernekteyim. Çeşitli görevlerde bulundum. Tüm aşamalardan geçtim. Dolayısıyla camiayı da biliyorum, azınlığımızı da biliyorum. Genel başkanlık görevim süresince de neler yapabilirim, bugüne kadar yapılanların üzerine ne koyabilirim bilinciyle bu görevi üstlendim. Göreve geldiğimizde teşkilatımızı, yani Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri şubelerini hareketlendirmeyi, ivme kazandırmayı kararlaştırdık. Batı Trakya bildiğiniz gibi çok büyük bir camia. Ve yeterince istendiği zaman da çok etkili olan bir camia.”

“ÇOK BÜYÜK KATILIMLI KONGRELER VE ETKİNLİKLER YAŞADIK”

Görevde olduğu süre için derneği yeniden üyeye açma, derneğin yeniden sıradan bir üyeye ulaşma konusunda mesafe kazanmak istediğini belirten Hüseyin, “Genç bir ekiple işbaşına geldik. Biz geçmişte dernek yönetimi ile üyeler arasında bir mesafe koyduğumuzu gördük. Bu engellerin teknik olarak kaldırılması birinci hedefimiz olacaktı. Tekrar derneği üyeye açalım istedik. Kongrede oy kullanabilmek için aidat konusunu çözme sözünü verdik. Tüzüğümüzü güncelledik. 20 bine yaklaşan üyemiz gerek genel merkezin, gerekse şubelerin genel kurullarında gidip oy kullanabilsin istedik. Bunun pozitif yansıması olarak şubelerimizdeki genel kurullarda çok kalabalık kongreler yaşadık. 1.500 üyenin oy kullandığı kongreler oldu. Yine etkinlilere baktığınızda 2.500 kişilik iftarlar, kahvaltılar oldu. 29 Ocaklar ilk yıl 9 şubede 11 etkinlikle anıldı. İkinci yıl tüm şubelerimizle Anıtkabir’e çıkarma yaptık. Dolayısıyla yeni bir heyecan geldi, bir hareket geldi. İnsanlar yeniden motive oldu. Şunu unutmamak gerekir ki; dernek işleri gönüllü insanların çalışmasını gerektiriyor. Biz de bunu amaçlıyorduk. Bazı atıl vaziyete düşen şubeleri yeniden canlandırmak istedik. Bunun için de aktif olmayan insanları harekete geçirmeye çalıştık.” dedi.

“DEVASA BİR TEŞKİLATIMIZ VAR”

Birçok sivil toplum kuruluşu ayakta kalmaya çalışırken BTTDD’nin büyüyerek yoluna devam ettiğini söyleyen Başkan Hüseyin şöyle konuştu: “Biz son yıllarda büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Bu da toplumumuz adına sevindirici bir şey. Türkiye genelinde 13 şubesi, 5 temsilciliği, iki spor kulubü ve iki vakfıyla birlikte devasa bir teşkilatımız var. 20 bine yaklaşan bir üye sayımız var. Türkiye’de tek çatı altında hareket ederek, ülke genelinde yaşayan 750 bin Batı Trakyalıyı temsil ediyoruz. Biz toplumu temsil ediyoruz. Batı Trakya’da ve Avrupa’da yaşayan insanlarımızın Türkiye’deki eviyiz. Göreve geldiğimiz zaman şunu söyledik. Genel merkez yılda 8 – 10 faaliyet yapardı ve şubeler de o faaliyetlere katılırdı. Bunun tersini yapalım dedim. Şubeler faaliyetleri yapsın, biz de genel merkez olarak bu faaliyetlere destek verelim. Öyle de oldu. Bunu başardık. Bu süreçte İzmit, Bursa, Zeytinburnu, Soma, İzmir şubemiz gibi ve diğer şubelerimiz gibi çok faal şubelerimiz ortaya çıktı. Adeta lokomotif oldular. Önemli olan aktif şube sayısını arttırmak, faaliyetleri şubelere yaymaktı. Bu amaca önemli ölçüde ulaştık. Bu yönde devam da edilmelidir. Çok da iyi oldu kanısındayım. Batı Trakya camiasına hareket ve renk geldi bu sayede. Genel merkez olarak 10 tane faaliyet yapmak yerine temel konularla, koordinasyonla uğraşalım, gerek duyulursa organizasyonu yapalım, diğer faaliyetlerin yerine de şubeler faaliyet yapsın. Ve öyle de oldu. Şubelerimizin kongrelerine gittiğimizde yaptıkları faaliyetleri izlerken bile yoruluyorsunuz. Özellikle lokomotif rolünü başarılı bir şekilde üstlenen şubelerimizde bu durum böyle.”

“ŞUBELER CANLANDI, TEMSİLCİLİKLER AÇILDI”

Mevcut şubelerin bazılarına hareket getirdiklerini ve yeni temsilcilikler açtıklarını anlatan Necmettin Hüseyin, “Örneğin İstanbul’da Küçülçekmece şubemizi yeni bir yere taşıdık. Zeytinburnu’da ise şubemiz, spor kulübümüz birlikte daha fazla faaliyetler yapmaya başladı. Birçok şubemizde geçmişte görünmediği kadar bir hareketlilik yaşanıyor. Bursa, Zeytinburnu, İzmit, Soma şubelerimiz keza öyle. Edirne’deki temsilciliğimiz yeniden canlılık kazandı. Çanakkale’ye yeni bir temsilcilik açtık. Orada 170 öğrencimiz var. Kurulduktan bir hafta sonra Ankara’da toplantıya Çanakkale’den bir otobüs insan geldi. İzmir’de hareketlilik artıyor. Bursa’da 1.500 kişilik muhteşem bir kongre yaptık. Burada yeni yönetimin büyük bir sosyal tesis yapma projesi var. Eskişehir’de de bir canlılık var. Önümüzdeki dönemde Tekirdağ’da temsilcilik açma çalışmalarımız var.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ BATI TRAKYALILAR OLARAK SORUNLARIMIZIN BÜYÜK KISMI ÇÖZÜME KAVUŞUYOR”

Türkiye’de yaşayan Batı Trakyalılar’ın yıllardır çözümlenmesini beklediği sorunların büyük ölçüde çözüm yoluna girdiğini kaydeden BTTDD Genel Başkanı, “Göreve gelmemizden kısa bir süre sonra Türkiye’de yaşayan biz Batı Trakyalılar’ın sorunlarıyla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladık. 10 ana başlık belirledik. Bu sorunlarımızı, çözüm önerimizle birlikte bakanımız ve hemşehrimiz sayın Mehmet Müezzinoğlu’na detayları ile bire bir anlatarak sunduk. İkamet tezkeresi, çalışma izni, vatandaşlık, üniversite harçları, haymatloslar ve sosyal güvenlik konusu bizim için en önemli sorunlar. Biz tüm bu konularda çözüm önerilerimizi sunduk. Bu sorunlarımız büyük ölçüde çözüldü ya da çözüm yoluna girdi. En son olarak sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Ankara’da yapılan ‘Balkanlar ve Rumeli Buluşması’nda sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bunlar duyuruldu. Vatandaşlık, ikamet izni, çalışma izni ve sosyal güvence konularına çözüm getirildi. İşin en sevindiri yanı ise Batı Trakya’da yaşayan soydaşlarımızın da anavatan Türkiye’de sosyal güvenlik hakkına sahip olabilmelerine getirilen imkan. Gerekli evraklar temin edildiği takdirde ayda 53 liralık bir prim ile Türkiye’de ikamet tezkeresi şartı aranmaksızın sigortanız olabiliyor. Birinci derece akrabalar için uygulama 1 Nisan’dan itibaren başladı. Bu tüm Balkanlar için uygulanacak. Birinci derecede akrabası olmayıp da bundan yararlanmak isteyen soydaşlarımız da gerekli belgeleri temin ettikleri takdirde bundan yararlanabilecekler. Bu konuda derneğimiz tüm soydaşlara hem bilgi vermeye, hem de yol göstermeye hazır. İsteyen herkes şubelerimize başvurabilir, telefon edebilir. Biz yardımcı olma konusunda kararlıyız.” dedi.

Necmettin Hüseyin, Türkiye’de ikamet eden Batı Trakyalılar’ın bürokratik sorunlarının yüzde 80’inin çözüme ulaşmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu konuda emeği geçenlere de teşekkür etti.

“BATI TRAKYA’DA CİDDİ ANLAMDA GERİLEME VAR”

Batı Trakya’daki gelişmelere de değinen BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Batı Trakya Türk azınlığının beklentilerine olumlu yanıt verilmediğini söyledi. “Bu demokrasi adına Batı Trakya Türkleri’ne yapılan ayıptır, haksızlıktır” diyen başkan Hüseyin şöyle devam etti: “Ne yazık ki uzun yıllar devam eden Batı Trakya’daki olumsuz süreci tersine döndürecek bir işaret göremiyoruz. Batı Trakya’da insan hakları ve azınlık hakları alanında sorunlar azalmıyor, tam tersine çoğalıyor. Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı, SİRİZA ve Aleksis Çipras’dan çok umutlanmıştı. Çok ciddi beklentiler vardı. Ama ne yazık ki bırakın umutların boşa çıkmış olmasını, geriye doğru bir gidiş var. Süreç tersine işliyor. Azınlığın kronik sorunları çözüme kavuşacak diye umutlandık. Azınlık topyekün umutlandı. Ancak iki yılı aşkın bu süre içinde umutlarımız yavaş yavaş eridi. Ve son aylarda yaşananlarla birlikte de iyice bir umutsuzluk çöktü.”

“ANEL’İN POLİTİKALARINA TESLİM OLDULAR”

Batı Trakya’nın ve azınlık meselesinin iktidarın küçük ortağı ANEL Partisi ile Kammenos’a emanet edildiğine dikkat çeken Necmettin Hüseyin, “Batı Trakya politikası ANEL’e emanet edilmiştir. Dolayısıyla uzun yıllar görmediğimiz baskı ve uygulamaları görmeye başladık. Biz kronik sorunlarımızın çözümünü beklerken, eski baskıcı yöntemlerin gündeme geldiğini görmek hayal kırıklığını bir kat daha arttırıyor. Bu uygulamaları istediğiniz kadar reddedin bunu başaramazsınız. Çünkü son aylarda yaşananlar ortada. Hiçbir azınlık sorunu çözüme kavuşmadı. Tam tersine mevcut sorunlara yenileri eklendi. Dolayısıyla iktidar Batı Trakya’da insan hakları alanında ve azınlık meselesinde sınıfta kaldı. Bu çok açık ve net. Son aylarda yaşananlara baktığımızda 1980’lerde yaşanan olayları hatırlıyoruz. Partimiz 40 yılda bir Atina’da bir etkinlik yapacak. Baskına uğruyor. Müftüler başta olmak üzere, azınlık kuruluşları soruşturmalara, aramalara, adli kovuşturmalara maruz kalıyor. Ciddi sorunlarla ilgili azınlığın taleplerine olumlu cevaplar verilmiyor. Müftülük konusunda devlet kendi gündemiyle hareket ediyor. Azınlığı kaale bile almıyor. Azınlık eğitimine girmiyorum bile. Dolayısıyla bir kez daha söylüyorum ki hükümet, iktidar Batı Trakya’da azınlık ve insan hakları alanında ve genel anlamda azınlık konusunda sınıfta kalmıştır. SİRİZA hükümeti ve Başbakan Çipras, ANEL’in ve Yunan derin devletinin politikasına teslim oldu.” dedi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com