Türk ve Yunan kadınlar “Dostluk Böreği” açtı
08-05-2017
Türkiye’nin Silivri şehrinde düzenlenen 8'inci Ortaköy Börek Festivali'ne, Mübadele Dönemi'nde göç eden Yunan konuklar da katılırken, iki ülke kadınları “Dostluk böreği” açtı.
Fotoğraflar

Geleneksel hale gelen Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen 8'inci Ortaköy Börek Festivali'ne Yunanistan'dan gelen mübadiller de katıldı. Büyük Mübadele Derneği'nin, Türk-Yunan Nüfus Mübadelesinin 94'üncü yıldönümü etkinliklerini de kapsayan festivale, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın yanı sıra Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, Silivri İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Hakan Karaaslan, Silivri İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan, Silivri Metropoliti Maksimus, siyasi parti temsilcileri, dernek ve oda başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda kişi katıldı. Festivalde, her iki ülke kadınları birlikte hamur açıp, börek pişirirken dostluk mesajı verdi. Belediye Başkanı Özcan Işıklar, geçmişin izlerini taşıyan, med-cezirleri, bir yaşam dramını, insanlık tarihinin en büyük göçünün izlerini taşıyan Ortaköy'de anıları canlandırdıklarını söyledi. Işıklar, şöyle konuştu:

“Börek bu anılardan sadece bir tanesi. Şarkı, türkü, horonlarımız, folklorumuz, danslarımız, manilerimiz, hikayelerimiz var. Böreğin bizi bağlayıcı etkisini yıllarca devam ettirmeyi düşünüyoruz. Mübadele ruhuyla, gözyaşıyla, ruh ve sevgi katılarak açılan o börekler, aslında bizim kültürel birleşmemizin en önemli parçalarından sadece bir tanesi. Bir daha acıların yaşanmaması için de bu çabaları, dostluğu sürdürmeliyiz. Artık kimse bizi kavga ettiremez, düşmanlaştıramaz. Bu maya tuttu, bundan sonra da devam etmesini diliyorum.”

Festival alanında Kültür Merkezi ve Mahalle Evi kursiyerlerinin açmış olduğu el emeği ürünlerin yer aldığı sergi alanı lgi gördü. Büyük Mübadele Derneği'nin stantlar açtığı alanda, mübadele dönemini anlatan kitaplar satışa sunuldu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com