Eğitim sisteminde büyük değişiklik
11-05-2017
Eğitim sisteminde önemli değişikliklere gidiliyor.

Başbakan Aleksis Çipras, 9 Mayıs Salı günü Eğitim Bakanlığı’na yaptığı ziyaret sırasında hayata geçirilmesi planlanan değişiklikleri gazetecilere açıkladı.

Başbakan Çipras, Eğitim Bakanlığı ziyareti sırasında Bakan Kostas Gavroglu ile eğitim sisteminde hayata geçirmeyi planladıkları değişikliklerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Çipras ve Gavroglu, değişiklik ve yeniliklerin anaokulu, ilk, orta ve yüksek öğretimi kapsadığını ifade etti.

Değişiklikler kapsamında zorunlu anaokulu eğitimi bir yıldan iki yıla çıkartılacak. Batı Trakya Türk azınlık eğitimini de etkileyecek bir diğer değişiklik ise ilkokullarla ilgili. Başbakan Çipras, tüm gün eğitiminin Yunanistan geneline yayılacağını ve ülkedeki tüm okullarda uygulanacağını açıkladı. Zorunlu eğitim süresi 14 yıla çıkartılacak.

TÜM GÜN EĞİTİMİ BÜTÜN OKULLARDA UYGULANACAK

İlan edilen değişikliklerden bazıları Batı Trakya’daki azınlık eğitimini de doğrudan ilgilendiriyor. Azınlık eğitiminin yapısal durumunu da etkileyecek nitelikte olan değişikliklerden biri “Tüm Gün Eğitim” sistemi. Başbakan Aleksis Çipras, önümüzdeki Eylül ayından itibaren “Tüm Gün Eğitim” sisteminin ülke genelindeki bütün okullarda uygulamaya geçirileceğini söyledi. Tüm gün eğitiminin son dönemde yaygınlaştırıldığını belirten Çipras, önümüzdeki eğitim – öğretim yılından itibaren bu uygulamanın en ücra bölgelerde dahi hayata geçirileceğini, dağlık bölgeler ve tüm adaların buna dahil olduğunu dile getirdi.

Çipras, ilkokullarda sınıflardaki öğrenci sayısını da aşamalı olarak azaltacaklarını kaydetti. Başbakan, üç yıl içinde sınıftaki öğrenci sayısını 22’ye düşürmeyi hedeflediklerini ifade etti. Çipras, dershanelere dayanan bir eğitim sistemini aşamalı olarak değiştirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

OKULDA BESLENEN ÖĞRENCİ SAYISI ARTTIRILACAK

Okullarda öğrencilere verilen öğle yemeği uygulamasına da değinen Çipras, okulda beslenen öğrencilerin daha başarılı olduğunu, bunun araştırmalarla kanıtlandığını söyledi. Çipras, bu eğitim yılında 15 bin öğrencinin okulda beslendiğini, bu rakamın önümüzdeki eğitim – öğretim yılında 30 bine, daha sonra da daha da yükseltileceğini belirtti.

ZORUNLU ANAOKULU EĞİTİMİ İKİ YILA ÇIKARTILACAK

Çipras, zorunlu anaokulu eğitiminin iki yıla çıkartılacağını açıkladı. Çipras, “Ülkenin neresinde olursa olsun, dört yaşından sonra tüm çocuklar anaokuluna gidecek.” ifadesini kullandı.
Zorunlu anaokulu eğitiminin iki yıla çıkartılmasıyla, zorunlu eğitim süresi de 14 yıl olacak.

Bu arada, üniversiteye giriş sınavları da aşamalı olarak kaldırılacak. Çipras, lise ve üniversite eğitiminde önemli değişikliklerin planlandığını belirterek, üç yıllık bir süre içinde lise öğrencilerinin katıldığı üniversiteye giriş sınavlarının kaldırılacağını anlattı.

GÖÇMEN ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

Başbakan Çipras düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’da bulunan göçmen ve mülteci çocuklarının bu yıl 115 okulda 300 sınıfta eğitim gördüklerini açıkladı. Çipras, toplam 5 bin göçmen ve mülteci çocuğa eğitim verildiğini, bunun için 450 eğitimcinin görevlendirildiğini kaydetti. Çipras, önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında göçmen ve mülteci çocuklarına yönelik sınıf sayısının da arttırılacağını ifade etti.

YASA TASARISI YAZ AYLARINDA MECLİSE GETİRİLECEK

Başbakan Aleksis Çipras, eğitim sisteminde önemli değişiklikler içeren yasa tasarısına son şekli verilerek, yaz aylarında meclise getirileceğini söyledi. Eğitimdeki değişiklikler üç yıllık bir sürede hayata geçirilecek.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com