Çevre kirliliğini dinlediler, sokağa çıkıp çöp topladılar...
16-05-2017
Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Kadınlar Kolu 13 Mayıs Cumartesi günü Gümülcine Türk Gençler Birliği lokalinde “Çevre Kirliliğine Karşı Ekolojik Yaklaşım” konulu bir sergi ve panel gerçekleştirdi.
Fotoğraflar

Etkinliğe Türkiye’den Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar KISA OVALI konuşmacı olarak katıldı.

Ayrıca, “ekoloji ve mimarlık ilişkisi” konulu sergi de Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Kısa Ovalı ve öğretim görevlisi Yıldız Tahir tarafından düzenlendi.

Etkinlik çocuklara ekolojik denge konulu çizgi filmin gösterimi ile başladı. Etkinlikte Sibel Osmanoğlu, Hülya Akıncı, Yıldız Tahir ve Pınar Kısa Ovalı birer selamlama konuşması yaptılar.

SİBEL OSMANOĞLU

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Kadınlar Kolu Başkanı ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu’nun Sözcüsü Sibel Osmanoğlu yaptığı konuşmada Batı Trakya Kadın Platformu’nun faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi verdi. Osmanoğlu çevre bilincinin genç nesillere aşılanmasının önemine değindi ve katılımcılara teşekkür etti.

HÜLYA AKINCI

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’nın eşi Hülya Akıncı da yaptığı konuşmada çevre temizliğinin önemine değindi. Akıncı, Türk kültüründe temizliğin çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, dünyanın herhangi bir yerinde temizlik ile ilgili bir yönetmelik uygulanmaz iken, 1500’lü yıllarda ilk defa Edirne’de temizlik nizamnamesi çıktığını anlattı.

YILDIZ TAHİR

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim görevlisi Yıldız Tahir yaptığı konuşmada etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Tahir, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının çok olduğunu, fakat bunların yanı sıra azınlığın global sorunlarla da ilgilenmesi gerektiğini belirterek, çevre sorununun global bir sorun olduğunu ifade etti.

PINAR KISA OVALI

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Kısa Ovalı ise Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Kadınlar Kolunun düzenlediği “Çevre Kirliliğine Karşı Ekolojik Yaklaşım” konulu panele davet edildiğinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti ve davetlerinden dolayı teşekkür etti. Kısa Ovalı, çevre sorununun küresel ölçekli bir sorun olduğunu söyledi. Pınar Kısa Ovalı “Biz tasarımcılar çocuklarımızın geleceği için daha güzel bir dünya yaratmaya çalışıyoruz. Ancak burada bireylerin çevre bilinci ve bireyleri yetiştiren ailelerin çevre konusunda verdiği eğitim son derece önemli. Bu konferansta hem ebeveynlere hem de çocuklara yönelik bir sunum hazırlamaya çalıştım” dedi.

Bölgesel olarak başlayan çevre sorunlarının giderek küresel ölçeklere ulaşması, doğal kaynakların hızla tükenmesi, çevresel kirlilik, tür kayıpları, iklimsel bozulmalar, doğal afetler ve enerji sorunu, ekosistem bütünlüğü, ekolojik yapay çevre, atıkların azaltılması ve kontrolü, atıkların değerlendirilmesi, kültürel kimlik, yaşam kalitesi ve insan sağlığı, akılcı kaynak ve enerji kullanımı, çevre koruma bilinci, su ve enerji kullanımları, doğa ve insan sevgisi hakkında konuşan Pınar Kısa Ovalı, etkinliğe katılan çocukların sorularını da yanıtladı.

Yapılan sunumdan sonra tüm katılımcılar Gümülcine Türk Gençler Birliği lokalinden çıkarak uygulamalı olarak çöp topladı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com