Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu İpsala’dan başladı
17-05-2017
Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirildi.
Fotoğraflar

29. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirildi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Türkiye Atletizm Federasyonu ve İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü tarafından düzenlenen 29. Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Kara Sınır Kapısı'ndan geçirilerek Edirne'ye getirildi.

TOPRAĞIN GETİRİLMESİ SEBEBİYLE İPSALA SINIR KAPISI'NDA TÖREN DÜZENLENDİ

İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Necmettin Hüseyin ile vatandaşların katıldığı törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

İpsala Kaymakamı Uysal, törende yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal’in Türk milletinin emperyalizme karşı verdiği savaşın adı olduğunu söyledi.

Mustafa Kemal'in 20'inci yüzyılın tartışmasız en büyük lideri olduğunu ifade eden Uysal, şunları kaydetti: "Türk demek, dünyada eşi benzeri olmayan yüksek kültürün adıdır. Mustafa Kemal Atatürk, yalnız emperyalizmi yenmedi, bir ulusu kurtardı. Eğer Atatürk Kurtuluş Savaşını başlatmasaydı bu topraklarda Türk ırkı kalmazdı. Mustafa Kemal devrimin adıdır, yok edilmek istenen bir milleti yeniden ayağa kalkmasını sağlamıştır. Türkiye’de sun'i bölünmeler yapılmamalıdır, Türkiye Cumhuriyeti de bizim Osmanlı da bizimdir. Fatih ne kadar büyük komutansa, Atatürk de büyük komutandır. Fatih’de bizim, Mustafa Kemal Atatürk de bizimdir."

“BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI DÜNYANIN EN BARIŞÇIL AZINLIĞIDIR”

Türkiye'nin Gümülcine Konsolosu Ali Rıza Akıncı ise suyun öte yakasında 150 bin Batı Trakya Türkü'nün selamını getirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Dünyanın en medeni, en barışçı, kamu düzenine en saygılı azınlıklarından söz ediyoruz. Hiç bir zaman hak mücadelesinde şiddete başvurmamış bir azınlıktır Batı Trakyalı Türkleri. Burada yurt dışından gelen Türkler'in al bayrakla ilk karşılaştığı bir noktada, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklardan, Cumhuriyetimizi kurduğu topraklara Kurtuluş Savaşını başlattığı toprakların ilk adımında bir araya geldik. Bugünlerde çok daha iyi anlıyoruz ki son vatan toprağını ayakta tutma azmimizi daha iyi anlatmamız gerekiyor."

“GELİN BU AZINLIĞIN HAKLARINI VERİN”

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Atatürk’ün Anma ve Barış Koşusu gibi geleneksel bir organizasyona ortak olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün annesi üzerinden yapılan çirkin saldırılara en sert şekilde tepki verdiklerini belirtti. Türkiye’nin zor bir dönemde geçtiğini kaydeden Necmettin Hüseyin, 15 Temmuz’da Türk milletinin nasıl bir olabileceğini gösterdiğini ifade etti. Lozan antlaşmasından sonra bir komşunun göstermesi gerektiği hassasiyeti Yunanistan’ın göstermediğini belirten Hüseyin, “Yunanistan’a sesleniyorum. Gelin bu azınlığın milli kimliğini inkar etmeyin. Sivil toplum kuruluşlarımızın tabelalarını asın. Gelin müftülük sorununu çözün. Eğitime yapılan müdahalelerden vazgeçin. Lozan antlaşmasıyla verilen hakları bu azınlığa çok görmeyin. Gelin bu milletin çığlığını duyun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Kaymakam Uysal’ın koşuyu başlatmak üzere havaya ateş açmasıyla, toprağı Anıtkabir ve Samsun'a ulaştıracak atletler koşuya başladı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com