Edirne Valisi Günay Özdemir Gümülcine’yi ziyaret etti
18-05-2017
Türkiye’nin Edirne Valisi Günay Özdemir 18 Mayıs Perşembe günü Gümülcine’yi ziyaret etti.
Fotoğraflar

Ziyaretleri boyunca Vali Özdemir’e Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı eşlik etti.

Edirne Valisi Günay Özdemir ziyaret kapsamında Gümülcine’de bir dizi temaslarda bulundu.

DMT ZİYARETİ

Özdemir ilk olarak Doğu Makedonya Trakya (DMT) Eyalet Başkanı Hristos Metios’u makamında ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşme sonunda DMT Eyalet Başkanı Hristos Metios ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Her zaman iyi ilişkiler içinde olmanın taraflar için çok önemli olduğunun altını çizen Metios, başta vize olmak üzere, turizm ve sivrisineklerle mücadele konularının ele alındığını belirtti.

DMT Eyalet Başkanı Hristos Metios ile eski eyalet başkanı Yorgos Pavlidis’in cenaze töreninde tanıştıklarını anımsatan Edirne Valisi Günay Özdemir görüşmeye ilişkin, “Bir kez daha DMT Başkanı’na ve bölge halkına taziye dileklerimi iletiyorum. Çünkü daha önceden hem Edirne Valisi ve buradaki Bölge Başkanlığı, ekonomik, sosyal ve sağlık konularında ciddi işbirliği yapmışlardır. Biz bu konuları bugün bir kez daha değerlendirdik ve bu konuları sürekli bir şekilde devam ettireceğiz” açıklamalarında bulundu.

“Aynı zamanda Türkiye’den ve bölgenizden geçen doğalgaz boru hattı nedeniyle çok önemli bir enerji koridoruna sahip olduğumuz noktasında hemfikir olduk” diyen vali Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Gelecekte de ulaşım anlamında dünyada tekrar İpek Yolu’nun canlanması konusu gündemde. Bunun gerçekleşmesi halinde bölgemiz yeni işbirliklerin merkezi haline gelmiş olacak. Hızlı tren İstanbul’dan Edirne’ye 2020 yılında gelecek. Avrupa Birliği de proje olarak Selanik – Lüleburgaz arasındaki tren hattının yapımı sözünü vermişti. Bunun gerçekleşmesi halinde İstanbul – Selanik arasında ve ilerde Londra’ya kadar uzanacak bir hızlı tren hattının gerçekleşeceğine inanıyorum. Bunun, ilişkilerimiz içerisinde önemli bir konu olacağını düşünüyorum. Bölge Başkanı sayın Metios bizi çok iyi ağırladı. Ben hem kendisine hem bölge halkına çok teşekkür ediyorum.”

Ziyaret sonunda taraflar karşılıklı olarak hediye takdiminde bulundular.
Ziyareti sırasında Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram ile Eyalet Meclis Üyesi Mustafa Katrancı da hazır bulundu.

GÜMÜLCİNE MÜFTÜLÜĞÜ ZİYARETİ

Edirne Valisi Günay Özdemir daha sonra, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret etti. Bu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren müftü Şerif, Vali Özdemir ile bir süre sohbet etti.

GTGB ZİYARETİ

Edirne Valisi Günay Özdemir’in son durağı Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) oldu. Müftülük ziyaretinin ardından GTGB’ne geçen vali Özdemir, burada GTGB Başkanı Necat Ahmet ve yönetim kurulu üyeleri tarafından kapıda karşılandı. GTGB Başkanı Necat Ahmet derneğin tarihi sürecinden bahsetti. İçinde ‘Türk’ kelimesi geçen hiç bir derneğin resmi dernek olarak tanınmadığını hatırlatan Ahmet, İskeçe Türk Birliği gibi bir çok derneğin hala isminde ‘Türk’ kelimesi bulunduğundan dolayı resmi dernek olarak tanınmadığını kaydetti. Son olarak GTGB’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Necat Ahmet, ziyaret sonunda Vali Özdemir’e bir ebru tablosu hediye etti.

GTGB ziyaretinin ardından Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne’ye dönmek üzere Gümülcine’den ayrıldı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com