Çipras – Yıldırım buluşması: “İkimiz de mühendisiz”
20-06-2017
Başbakan Aleksis Çipras'ın, "İkimiz de mühendisiz, bu nedenle sorunlara hızlı ve olumlu çözüm bulma imkanımız var diye düşünüyorum." ifadesi üzerine Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, "Katılıyorum, ben de mühendisim, siz de mühendissiniz, dolayısıyla daha pragmatik, analitik yollarla konuları ele alıp pratik çözümler geliştirebiliriz." dedi.

Başbakan Aleksis Çipras'ın daveti üzerine Yunanistan'a çalışma ziyareti gerçekleştirecek Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, 19 Haziran Pazartesi sabahı Atina’ya geldi.
Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "ANA" ile saat 10.00'da başkent Atina'ya ulaştı.
Başbakan Yıldırım ile Yunanistan'a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da geldi.
Başbakan Yıldırım'ı, Atina Uluslararası Eleftherios Venizelos Havalimanı'nda, Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrugalos, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik, Atina-Pire Başkonsolosu Oya Yazar ile diğer yetkililer karşıladı.

ÇİPRAS’LA GÖRÜŞME
Türkiye Başbakanı Yıldırım, Atina temaslarının ilk durağında Başbakan Aleksis Çipras ile bir araya geldi. Çipras, Türk mevkidaşını Başbakanlık binasında karşıladı. İki lider baş başa görüşme öncesi selamlama konuşması yaptı.
Başbakan Yıldırım, "Biz komşuyuz, bizde bir tabir vardır; komşu komşunun külüne muhtaçtır. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz, bu demektir ki aynı kaderi paylaşıyoruz. Şüphesiz zaman zaman sorunlar olabilir, sorunların çözümü de aklıselimle, konuşarak karşılıklı diyalogla halledilebilir." ifadesini kullandı.
Son yıllarda Yunanistan'ın zorlukları olduğunu, Türkiye'nin de güney sınırlarında, Suriye'de, Irak'ta iç savaşın devam ettiğini hatırlatan Yıldırım, "Dolayısıyla zorluklarımız var, bu zorlukları dayanışmayla karşılıklı iyi niyetle anlayışla çözebileceğimize inanıyorum. Birlikte yapacağımız olumlu çalışmalar, fırsatlar, sorunlarımızdan daha fazla. Dolayısıyla fırsatlara daha fazla yoğunlaşmak, sorunları da zamana yayarak iyi komşuluk, adalet içinde, diyalogla çözmek her zaman mümkündür. Bunun gayreti içinde olmamız gerekir." Diye konuştu.

"BEN DE MÜHENDİSİM, SİZ DE”
Yıldırım, Çipras'ın, "İkimiz de mühendisiz, bu nedenle sorunlara hızlı ve olumlu çözüm bulma imkanımız var diye düşünüyorum." ifadesi üzerine, "Katılıyorum, ben de mühendisim, siz de mühendissiniz, dolayısıyla daha pragmatik, analitik yollarla konuları ele alıp pratik çözümler geliştirebiliriz. Ön yargılar, yanlış algılar bizim, konuların üzerine cesaretle gitmemizi engellememeli. Ümit ediyorum bu ziyaretimizde var olan iyi komşuluk ilişkilerimizi daha da ileri düzeye hem ticari hem de beşeri ilişkiler bakımından geliştirmek için fırsat olur." değerlendirmesinde bulundu.
Ziyaretin "ilginç ve güzel" bir dönemde yapıldığını söyleyen Çipras, "Hem ikili hem bölgedeki gelişmeler açısından çok önemli bir ziyaret olduğuna inanıyorum. Son görüşmemizde çok olumlu noktaları olan bir ajanda açılmıştı. Bu güzel ilişkilerin devamını dilediğimizi önemle arz etmek istiyorum." diye konuştu.
Çipras iki ülkenin ciddi sorunlarla karşılaştığına ve zor dönemlerden geçtiğine işaret ederek "Ancak iyi komşu ülkeler olarak birbirimizin zorluklarını istismar etmeye değil, yardım etmeye koştuk. Bunu yapmaya devam etmemizi umuyorum. Bu önümüzdeki sorunları, yapıcı bir yaklaşımla çözüme yaklaştırmak bizim için çok önemli." ifadelerini kullandı.
İki başbakan daha sonra baş başa görüşmeye geçti.Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.
Baş başa görüşmenin ardından iki başbakan heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler.
Başbakanlık Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.

Kaynak: GüNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com