ASEP, Mustafçova Belediyesi’nin “Türkçe bilen personel” ilanını iptal etti!
21-06-2017
Mustafçova Belediyesi’nin, belediyeye alınacak personelden aranan kriterler arasında Türkçe bilme şartının dahil edildiği personel ilanı ASEP tarafından iptal edildi.

Avrupa Birliği programının finansmanıyla Mustafçova Belediyesi’nde oluşturulacak “Sosyal Merkez” için alınacak personelden aranan Türkçe bilme kriterini içeren ilan önce ASEP tarafından onaylanmıştı. Olayın basına yansıması ve tepkiler üzerine, ilan ASEP tarafınan iptal edildi.

Mustafçova Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı karar uyarınca belediye bünyesinde oluşturulacak “Sosyal Merkez”de görevlendirilecek toplam üç personelden Türkçe bilme kriterinin de aranmasını öngören ve yasalara uygun bir şekilde hazırlanan ilan, İdari Genel Sekreterlik ve ASEP (Devlet Memurluğu Sınavı) tarafından onaylandı. İlanın basında duyurulmasından sonra bazı çevreler ve bazı siyasi partiler, belediyenin Türkçe bilme şartını da dahil etmesine ve bunu Atina Üniversitesi veya Ankara Üniversitesi’ne bağlı TÖMER tarafından belgelendirme şartına sert tepki gösterdi. Bunun üzerine İskeçe Savcılığı, Belediye Başkanı Cemil Kabza hakkında soruşturma başlattı. Geçtiğimiz günlerde ise ASEP’in Selanik’teki bürosundan gönderilen yazıyla, sözkonusu personel alım ilanının iptal edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili GÜNDEM’in sorularını yanıtlayan Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza şunları söyledi: “Daha önce de defalarca söylediğim gibi; belediye meclisinin oybirliğiyle aldığı karar uyarınca ilanımızı hazırladık. Personel alınacağına dair ilanı kanunlara uygun bir şekilde hazırladık. Zaten bu hazırlanan ilanı İdari Genel Sekreterlik de, ASEP de inceledi ve onayladı. Bu kurumlar onayladıktan sonra ilanın duyurusu yapıldı. Ancak daha sonra tepkiler başladı. Soruşturma açıldı. Geçtiğimiz günlerde de ASEP’in Selanik bürosundan gönderilen yazıyla bu ilanın iptal edildiği bize bildirildi. Bu doğrultuda bizden de iptal kararını belediye meclisinden geçirmemiz istendi. Ancak yazıda iptal gerekçesi açıklanmıyor. Biz de bunun gerekçesinin ne olduğunu yazılı bir şekilde sorduk. Onlar da bize cevap verdi. Bizden ilanı iptal etmemizi istiyorlar. Bu ilanı tekrar inceleyeceklerini söylüyorlar. Aslında iptal gerekçesi pek net bir şekilde ifade edilmiyor. Fakat tekrar ediyorum, biz kanuna aykırı bir şey yapmadık. Bu personel alımı konusu tekrar meclisimize gelecek, biz de bunu görüşüp tekrar kararını alacağız.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com