Gümülcine Yenicemahalle’de 77 yıllık mağduriyet bitiyor...
12-08-2017
Gümülcine’nin Yenicemahalle bölgesindeki şehir parkı yanındaki, park alanı olarak nitelendiren 5 bin 500 metrekarelik arazi içinde yıllardır devam eden sorunun giderilmesi için karar alındı.

1933 Gümülcine şehir planına göre park alanı olarak nitelendiren arazide toplam 25 vatandaşa ait gayrimenkulde 77 yıldır inşaat izni alınamamıştı. Gümülcine Belediye Meclisi aldığı kararla sözkonusu mağduriyetin giderilmesi için adım attı. Belediye meclisinin aldığı kararın uygulamaya girmesiyle sözkonusu bölgede inşaat izni alınabilecek.

Gümülcine Belediyesi Gayrimenkul Varlığını Değerlendirme Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve belediye meclis üyesi Sibel Mustafaoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “1933 yılında Gümülcine şehir planı ve 1940 yılında çıkan kararname kapsamında Gümülcine Yenicemahalle’de, şehir parkı arkasındaki yaklaşık 5 bin 500 metrekarelik alan istimlak edilip, park alanı olarak belirlenmişti. Bu plana göre toplam 25 vatandaşın gayrimenkulü mağdur duruma düşmüş ve 77 yıl süreyle inşaat izni alamamış, evini tamir dahi edememişti. Ayrıca 1933 yılı şehir planına göre Parmenionos caddesi tarafından yolun genişlemesiyle, bölgede bulunan tarihi mezarlığın büyük bir kısmının istimlak edilmesi ve yıkılması kaçınılmaz olacaktı. 2012 yılında alınan kararla bölge yerleşim birimi ilan edildi. 7 Ağustos 2017 tarihinde Gümülcine Belediyesi Yaşam Kalitesi Komisyonu konuyu görüşüp bu mağduriyetin sona ermesi yönünde karar aldı. Bu karara göre öncelikle şehir parkının içine yapılacak kaldırımla 5.500 metrekarelik arazide inşaat yapabilecek. Ayrıca Parmenionos caddesinde değişiklik yapılarak hem ön sırada bulunan gayrimenkullerin istimlak edilecek kısımları azaltılmış, hem de mezarlık ve dolayısıyla aynı hizada bulunan cami istimlak edilmekten kurtulmuştur. Bölgede katsayı belirlenmemiş olduğu için de 5.500 metrekarelik arazinin katsayısı 1.8 olarak belirlenmiştir. Buna göre 100 metrekarelik bir arsaya 180 metrekarelik yapı inşa edilebilecektir. Belediye Yaşam Kalitesi Komisyon kararı 10 Ağustos tarihinde Gümülcine Belediye Meclisi tarafından oy çokluğu ile onaylandı. Dileğimiz kararın başka yetkili merciler tarafından da doğru bulunması ve herhangi bir aksilik olmadan o bölgede ikamet eden mal sahiplerinin çok uzun yıllar süren mağduriyetten kurtulmuş olmalarıdır.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com