Çipras: "Grexit bitti, ekonomik durum değişti”
11-09-2017
Başbakan Aleksis Çipras, ekonomik durumun değiştiğini, AB’den çıkmaya hazırlanan bir Yunanistan’dan uzaklaşıp, artık yatırım yapılan bir ülkeye dönüştüklerini söyledi.

Çipras, 82. Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı'nda yaptığı konuşmada bu değişimi "Grexit değil artık Grinvest" sözleriyle tanımladı.

Başbakan Çipras, güçlü bir büyümenin desteğiyle, Yunanistan’ı son kurtarma programından Ağustos 2018'de başarılı bir şekilde çıkaracaklarını ve 7 yıldır süren kemer sıkma politikalarından kurtulacağını dile getirdi.

Başbakan Aleksis Çipras, yalnızca 2015 yılında 500 bin istihdam yarattıklarını, bunun son 16 yılın rekoru olduğunu ve 2017 yılı sonu için yüzde 2 oranında büyüme beklediklerini açıkladı.

Çipras, ekonomi düzeldiğinde, işçilere, gençlere ve küçük işletmelere daha çok destek vereceklerini taahhüt etti.

Ancak Çipras konuşurken, işçi sendikalarının çağrısı üzerine kent merkezinde toplanan binlerce kişi, hükümetin ekonomik politikalarını protesto etti. Kent merkezinden Fuar salonuna yürüyen işçiler ile polis arasında yer yer arbede yaşandığı belirtildi.

ÇİPRAS AB’Yİ TÜRKİYE KONUSUNDA DA UYARDI

Uluslararası Selanik Fuarında konuşan Başbakanı Aleksis Çipras, AB ile ilişkiler konusunda Türkiye hükümetini destekleyerek, “Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin AB tarafından kesintiye uğratılması, stratejik ve taktiksel bir hatadır. Kapıyı kapatmak yanlıştır. Türkiye bölgenin güvenliği için önemli büyük bir ülke olduğunu belirti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com