Yunan adalarında 3 binden fazla sığınmacı zor durumda
26-10-2017
BMMYK Yunanistan Sözcüsü Cheshirkov: "Midilli, Sakız ve Sisam'daki kamplarda ve çevresindeki çadırlarda, derme-çatma barınaklarda ısınma olanağından yoksun 3 binden fazla sığınmacı bulunuyor"

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Yunanistan Sözcüsü Boris Cheshirkov, Yunan adalarında kışa uygun olmayan şartlarda kalan sığınmacı sayısının 3 binin üzerinde olduğunu söyledi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Cheshirkov, bölgede kış şartlarının etkisini göstermeye başladığını belirtti.

Kış öncesi adalarda bulunan sığınmacılar için zamanın daraldığına dikkati çeken Cheshirkov, "Soğuk havalar ve yağışlar yaklaşıyor. Kamplardaki yoğunluğun azaltılması öncelik olmalı." uyarısında bulundu.

Cheshirkov, sığınmacı kamplarındaki aşırı yoğunluğa işaret ederek, "Midilli, Sakız ve Sisam'daki kamplarda ve çevresindeki çadırlarda, derme-çatma barınaklarda ısınma olanağından yoksun 3 binden fazla sığınmacı bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Cheshirkov, "Aralarında küçük yaşta çocukları bulunan aileler ve hamile kadınların da bulunduğu insanlar uygun olmayan koşullarda barınıyor." dedi.

“SIĞINMACI KAMPLARININ KAPASİTESİ YETERSİZ

Sığınmacılara destekte bulunan sivil toplum kuruluşu Arsis'in Sakız Adası'ndaki sorumlusu Panagiotis Paçopulos da sığınmacı kamplarındaki kapasitenin çok yetersiz olduğunu kaydetti.

Paçopulos, Ada'da binlerce insanın kalması için sadece bir kamp bulunduğunu belirterek, "Kapasite yetersiz. Burada durum oldukça zor. Konteynırlar yerine bu insanlar için kamp çadırları getirildi." şeklinde konuştu.

Sığınmacıların yaşadıkları zorlukları anlatan Paçopulos, "Düzgün bir ısınma yok, sıcak su zaten yok. Yemek ve su için kuyruklar oluşuyor. Yağış olduğunda, eşyalarını yağmurdan korumaları imkansız." diye konuştu.

ADALARDA 15 BİN SIĞINMACI BAŞVURU SONUCUNU BEKLİYOR

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakat çerçevesinde adalarda tutulan ve iltica işlemlerinin sonuçlanmasını bekleyen sığınmacıların sayısı yaklaşık 15 bin civarında.

Yunanistan'ın Ege'deki adalarına geçen sığınmacı sayısında ağustos ve eylül aylarında yaşanan nispi artışlarla, kamp kapasiteleri yetersiz kalmıştı. Hükümet bunun üzerine, adalardaki yaklaşık 2 bin sığınmacıyı ana karaya taşıma kararı almıştı.

Bunun üzerine birçok sivil toplum kuruluşu Başbakan Aleksis Çipras'a yazdıkları ortak bildiriyle sığınmacıların adalarda tutulmaması çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1041
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com