Karar duruşması 15 Şubat'a ertelendi
06-01-2018
Yunanistan hükümetinin, darbeci askerlerden birinin sığınma talebini kabul eden Bağımsız İltica Komisyonu’nun kararının uygulanmasının durdurulması için yaptığı başvuru, Atina İdari İstinaf Mahkemesi’nde görüşüldü. Karar duruşması 15 Şubat'a ertelendi.

Kapalı olarak yapılan ve yaklaşık 40 dakika süren duruşmada, taraflar avukatları aracılığıyla temsil edildi.

Edinilen bilgiye göre duruşmada, hükümet tarafı, İltica Komisyonu’nun kararı nedeniyle Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulma tehlikesi bulunduğunu belirterek, kamunun yararı için kararın ertelenmesi talebinde bulundu. Karşı taraf ise Komisyon tarafından sığınma hakkı verilen Türk subayın 15 Temmuz’daki darbe girişiminde yer aldığına ilişkin hiçbir kanıt bulunmadığını ileri sürerek, iade edilmesi durumunda hayatının tehlikeye gireceğini iddia etti.

Kararın bir sonraki duruşmada aynı mahkemece 15 Şubat'ta alınacağı belirtildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunan 8 darbeciden biri olan Süleyman Özkaynakçı isimli askerin sığınma talebi Bağımsız İltica Komisyonu tarafından kabul edilmişti. Özkaynakçı, Komisyon’un kararının ardından serbest bırakılmıştı.

Hükümet, İltica Komisyonu’nun kararına itiraz ederek kararı iptal ettirmek için Atina İdari İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuş ve komisyonun kararının uygulanmasının acilen durdurulmasını ve kararın iptal edilmesini istemişti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1041
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com