Erdoğan'dan AB yöneticilerine: “Adaletten büyük değilim”
28-03-2018
Türkiye Cumhurbaşkanı, Varna'da kendisinden iki Yunan askerinin serbest bırakılmasını isteyen AB yöneticilerine darbeci askerleri hatırlattı ve "Ben adaletten daha büyük değilim. Olay yargı aşamasında." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan'ın Varna kentinde katıldığı AB -Türkiye Liderler Zirvesi'nden dönerken uçakta temaslarını değerlendirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görüşmelerde Kıbrıs ve Yunanistan ile ilişkiler konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Erdoğan, “Kıbrıs ve Yunanistan ile ilişkilerimiz üzerinde de duruldu. Sınırı geçerek askeri bölgemize girdikleri için tutuklanan iki Yunan askerinin durumu konuşuldu. 'Siz çok büyük bir ülkesiniz, siz büyük bir cumhurbaşkanısınız, o iki askerin bırakılmalarını sağlayın' dediler. Ben de cevaben, 'Ben adaletten daha büyük değilim. Olay yargı aşamasındadır. Yargı makamlarının verecekleri kararı beklemek lazım' dedim.

DARBECİ ASKERLERİ HATIRLATTI

AB liderine Yunanistan’a kaçan darbeci askerler konusunu da hatırlattığını söyleyen Erdoğan, “Tabii ki iki asker konusunun üzerinde bu denli duranların, Türkiye'de darbeye karıştıktan sonra Yunanistan'a kaçan Türk askerlerinin bize iadesi meselesi üzerinde hiç durulmamasının hakkaniyetle bağdaşmadığını da anlattım. Biz elbette iki olay arasında herhangi bir bağ kurmuyoruz. Ama bizim ülkemize darbe yapanlar hâlâ Yunanistan'da. Biz kendilerinden istediğimiz halde bize vermediler.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1055
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com