Viyana’da "isim sorunu" için görüştüler
31-03-2018
Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl’ın ev sahipliğinde, BM’nin Makedonya ile Yunanistan arasındaki “isim” sorununu çözmek için görevlendirdiği Özel Temsilci Matthew Nimetz, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve Makedonya (FYROM) Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov iki ülke arasındaki “isim sorununu” görüşmek üzere bir araya geldi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, iki ülke arasındaki "isim sorununu" görüşmek üzere BM Özel Temsilcisi Matthew Nimetz ve Makedonya (FYROM) Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ile bir araya gelen Kocias, görüşme sonrasında Yunan gazetecilere açıklamada bulundu. Kocias, Makedonya’nın “isim sorunuyla” ilgili taraflar arasında uzlaşmaya yönelik adımlar atıldığını, çözüm konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmelerde, meselelerin ne şekilde çözüleceğine dair taraflar arasında görüş birliği sağlandığını ifade eden Kocias, "Sanırım attığımız adımlar zor adımlar, ancak tüm adımlar bizi bir çözüm olasılığına yaklaştırıyor." dedi.

Kocias, görüşmelerde iki ülkenin hangi konularda anlaştığı ve hangilerinde anlaşamadığının ayrıntılarıyla kaydedildiğini belirterek, "Taraflar için önemli olan meseleleri belirledik ve bundan sonraki buluşmamızda büyük bir adım atmak için hazır olacağımızı umuyorum” ifadesini kullandı.

Kocias, bundan sonrası için bir plan bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruyu , "Gerekli tüm adımlar için plan ve anlaşmalar mevcut." diye yanıtladı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com