Çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları endişe verici boyutta
10-04-2018
Ülke genelinde küçük çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının endişe verici boyutlara ulaştığı bildirildi.

Basında yer alan Yunanistan Polis Teşkilatı (ELAS) verilerine göre, son 2,5 yılda 15 yaş altı 325 çocuk tecavüze uğradı. Saldırıların büyük bir kısmının, aile fertleri tarafından işlendiği belirtildi.

Atina’da yayımlanan “Nea Selida” gazetesi, konuya ilişkin haberinde, kısa süre önce ortaya çıkarılan küçük çocuklara yönelik üç ayrı cinsel istismar olayının kamuoyunu derinden sarstığına işaret ederek, “Ortaya çıkarılan vakaların buz dağının sadece tepesi olduğunu herkes biliyor.” ifadelerine yer verdi.

Atina Pantion Üniversitesi öğretim üyelerinden Antonis Magganas, “Pedofili, Yunanistan’da öteden beri bir var olan fenomen.” dedi ve sorunun son yıllarda daha sık ortaya çıktığını söyledi.

Magganas, ülkede yaşanan çocuk istismarı vakalarının, adalete intikal edenlerden çok daha fazla olduğuna dikkati çekerek, “Adalete intikal eden vakalarla, bu konuda bizden yardım isteyenlerin sayısı arasında büyük fark bulunuyor. Çocuk Sağlığı Enstitüsünün araştırmasında her 8 çocuktan birinin cinsel tacize uğradığı tespit edildi. Küçük çocuklara yapılan cinsel saldırılar endişe verici boyutlarda.” dedi.

Daha önce sosyal nedenlerden dolayı gizlenmeye çalışılan çocuk istismarı vakalarının artık açıkça konuşulmaya başlandığını vurgulayan Magganas, “Yunanistan, gecikmeli de olsa çocuk istismarına tepki gösteren ülkeler arasına girmeye başladı. Bu konuda değişen şey sorunun görünümü. Sonunda ‘millet ne der’ tabusu kırılmaya başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Çocuk Gülümsemesi Vakfı psikologlarından Agki Ksenaki de çocuklara yönelik cinsel istismarın genellikle yakınları tarafından işlendiğini belirterek, “Maalesef bize ulaşan vakaların çoğu, çocuğun kendi aile çevresindeki kişiler tarafından yapılan cinsel istismar olaylarıyla ilgili. Bu, meselenin ortaya çıkarılmasının daha çok gecikmesine neden oluyor.” dedi.

Katerini kentinde kısa süre önce 14 yaşında kız çocuğuna 6 yıldır tecavüz ettiği belirlenen ve aralarında çocuğun babasının da bulunduğu 4 kişi tutuklanmıştı. Agrinio kentinde 14 yaşındaki 2 erkek çocuğa cinsel tacizde bulunan 30 yaşında bir kişi ile Selanik’te 12 ila 15 yaşlarındaki çocukları para karşılığında kandırarak tecavüz eden 63 yaşında bir kişi gözaltına alınmıştı.

Volos kentinde 70 yaşında bir kişi 11 yaşındaki torununa tecavüz ettiği için 18 yıl hapis cezasına çarptırılmış, Kos Adası’nda da 65 yaşında bir kişi 7 ve 11 yaşlarındaki yeğenlerine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com