ABTTF, Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulundu
13-04-2018
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 12 Nisan Perşembe günü Avrupa Birliği’nin (AB) başkenti Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulundu.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ve ABTTF Başkan Yardımcısı Sami Yusuf, ABTTF Brüksel Temsilciliği’nde görevli Aykut Garipoğlu’nun da eşlik ettiği
çalışma ziyareti çerçevesinde Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakçı ve Finlandiya’daki İsveççe konuşan topluluğa mensup Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi milletvekili Nils Torvalds (ALDE, Finlandiya) ile görüştü.

ABTTF heyeti çalışma ziyareti kapsamında ilk olarak Türk Büyükelçi Faruk Kaymakçı’ya makamında nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşmede ABTTF Başkanı yeni görevi dolayısıyla Büyükelçi’yi tebrik ederek, ABTTF ve ABTTF’nin sekretaryasını yürüttüğü Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) bünyesindeki Türk Azınlıkları / Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) hakkında bilgilendirmede bulundu.

AP üyesi milletvekili ve AP Geleneksel Azınlıklar, Ulusal Topluluklar ve Diller İntergrubu Eş Başkanı Nils Torvalds ile AP’deki çalışma ofisinde yapılan görüşmede, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim ve din özerkliği ile örgütlenme özgürlüğü alanında yaşadığı güncel sorunlar aktarıldı. ABTTF Başkanı Habipoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Batı Trakya Türk toplumunun örgütlenme özgürlüğünü ihlal etmesi nedeniyle 2008 yılında üç davada Yunanistan’ı mahkum ettiğini, ancak aradan 10 yıl geçmesine rağmen Yunanistan’ın söz konusu AİHM kararlarını halen uygulamadığını dile getirdi. Görüşmede ayrıca, FUEN’nin “Azınlıkları Koruma Paketi” başlıklı Avrupa Vatandaşları Girişimi için başlattığı 1 milyon imza kampanyasının başarıyla sonuçlanması ve bunun ulusal ve dilsel azınlıklar için AB tarafından Avrupa genelinde genel bir koruma mekanizması oluşturulmasına yönelik etkileri ile 2019 yılındaki AP seçimleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com