Danıştay darbecilere iltica hakkını görüştü
04-05-2018
Fetullahçı terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan darbecilerden birine verilen iltica hakkında hükümetin itirazı Danıştay Genel Kurulu’nda görüşüldü.

Danıştay Başkanı ve 30 hakimden oluşan Danıştay Genel Kurulu’nun tarafların savunmalarını dinlediği duruşmadan karar çıkmadı. Serbest bırakılarak gizli bir yere götürülen darbeci Süleyman Özkaynakçı ise güvenlik sebebiyle mahkemeye getirilmedi.

Karara itiraz eden hükümetin yasal temsilcisi, askerlerin darbeye katıldıkları yönünde ciddi şüphelerin bulunması sebebiyle iltica hakkına sahip olmamaları gerektiğini ifade etti.

Atina Barosu’ndan avukatların da bulunduğu savunma tarafı ise askerlerin darbe teşebbüsüne katılıp katılmadıklarının ispat edilmediğini ileri sürdü.

Danıştayın ay sonuna kadar kararını açıklaması bekleniyor.

İltica Dairesi tarafından 2017 Aralık sonunda sığınma başvurusu kabul edilen Özkaynakçı, Danıştay’ın geçen haftaki kararı ile adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Hükümetin, iltica kararına itirazı üzerine davanın Danıştay’da görüşülmesine karar verilmişti. Danıştay’ın, Özkaynakçı'nın iltica talebine yönelik vereceği karar, diğer darbeciler için de emsal teşkil edecek.

Öte yandan, Yunan yasalarına göre azami 18 ay olan gözaltı süresinin mayıs sonunda dolacağı belirtildi.

Adalet Bakanı Stavros Kontonis, darbeci 8 eski askerin bu sürenin dolması halinde serbest kalmalarının önünde herhangi bir engel bulunmadığını açıklamıştı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1045
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com