Bir darbeci askerin daha iltica talebine onay
09-05-2018
Yunanistan İltica Dairesi, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan 8 darbeciden eski binbaşı Ahmet Güzel'in iltica talebine onay verdi.

İltica Dairesine bağlı 10. Bağımsız Komisyon tarafından başvurusu incelenen darbeci askerlerden birinin daha iltica talebinin kabul edildiği belirtildi.

Haber ajansı AMNA'nın haberinde, iltica hakkı alan darbeci askerlerden eski binbaşı Ahmet Güzel'in serbest kalacağı bildirildi.

Komisyonun kararına "askerin Türkiye'ye gönderilmesi halinde ciddi risklerle karşılaşacağı, yargılanacağı mahkemenin gerekli olan bağımsızlığa ve tarafsızlığa sahip olmayacağı" gerekçelerini gösterdiği kaydedildi.

Daha önce geçen yıl sonunda iltica talebi kabul edilen darbeci Süleyman Özkaynakçı kısa bir süre serbest kalmış, Yunan hükümetinin kararın dondurulmasına yönelik talebi üzerine yeniden gözetim altına alınmıştı. Hükümet ayrıca Özkaynakçı'ya verilen iltica hakkının iptalini talep etmişti. Davanın görüşüldüğü Danıştay, Özkaynakçı'nın geçen ay adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını kararlaştırmıştı.

Geçen cuma toplanan Danıştay Genel Kurulu ise hükümetin iltica hakkının iptaline yönelik itirazını görüştü. Danıştay'ın kararını bu ay içerisinde vermesi bekleniyor. Yunan yasalarına göre 18 ay olan gözaltı süresi dolacak olan darbecilerin bu ay sonunda serbest kalmaları mümkün olacak.

Öte yandan, yargı Türkiye'nin darbeciler için üç iade talebini reddetti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1051
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com