Atina’dan bir prens geçti
10-05-2018
İngiltere kraliyet tahtının varisi Galler Prensi Charles ve eşi Cornwall Düşesi Camilla, resmi ziyaret kapsamında başkent Atina'da Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Çipras ile bir araya geldi.

Sintagma Meydanı’ndaki "Meçhul Asker Anıtına" çelenk bırakarak ziyaretine başlayan Galler Prensi Charles, Pavlopulos tarafından resmi törenle karşılandı.

Ziyareti "tarihi" olarak niteleyen Pavlopulos, "Bu ziyaret, Yunanistan ve Birleşik Krallık arasındaki iyi ilişkiler zincirine bir halka daha ekliyor." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Başbakanlık'a geçen Prens Charles, Çipras ile yaptığı görüşme öncesinde, "Güvenlik, göç meselesi ve karşılaştığımız tüm sorunlarda başarıya ulaşmak için uzun zamandır var olan bağlarımızı gelecekte de güçlendireceğimizi umuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Çipras da Prens Charles'ın birçok defa gayriresmi olarak Yunanistan'ı ziyaret ettiğini anımsatarak, "Bu demektir ki ülkemizi gerçekten çok seviyorsunuz." dedi.

İngiliz kraliyet ailesinden ilk kez Yunanistan'a bir resmi ziyaretin gerçekleştiğini belirten Çipras, "Bu çok önemli bir olay ve işbirliğimizi kuvvetlendirmenin yanı sıra özellikle günümüzde karşılaştığımız önemli zorlukları aşmak için bu ziyaretin bir dönüm noktası olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Atina'nın yanı sıra Girit Adası'nı da ziyaret edecek olan Prens Charles ve eşi Camilla, Yunanistan'dan cuma günü ayrılacak.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1051
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com