Türk Dışişleri: “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın endişelerini paylaşıyoruz”
11-09-2018
Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy geçtiğimiz günlerde Batı Trakya’daki müftülüklerle ilgili yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi taslağı hakkında sorulan soru üzerine bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın endişeleri tarafımızca da paylaşılmaktadır.” ifadelerini kullandı. Aksoy, Batı Trakya Türklerinin, azınlığın dini ihtiyaçlarına hizmet etmesi gereken Müftülük kurumu ile ilgili bu düzenlemenin, azınlığın görüş ve talepleri doğrultusunda gözden geçirilmesini beklediğini vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı için şer’i yetkilerin kullanımını ihtiyari hale getiren, taraflar arasında bir ihtilaf olduğunda ise Medeni Hukuk’un kullanılmasını mümkün kılan 9 Ocak 2018 tarihli yasal düzenleme hakkındaki görüşlerimiz kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Bu defa sözkonusu yasal düzenlemenin uygulama ayrıntılarını belirleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanlığının internet sayfasında kamuoyunun görüşüne sunulmak üzere taslak olarak yayınlanmıştır.

Danışma Kurulu başta olmak üzere azınlık kurumları, sözkonusu kararname taslağına dair Batı Trakyalı soydaşlarımızın görüşlerini ortaya koymuştur.

Batı Trakyalı soydaşlarımız, kararname taslağının, Müftülük kurumunun uluslararası anlaşmalarda ortaya konan özerk yapısını ortadan kaldırmasından endişe duymaktadır. Soydaşlarımız, azınlığın dini ihtiyaçlarına hizmet etmesi gereken Müftülük kurumu ile ilgili bu düzenlemenin, azınlığın görüş ve talepleri doğrultusunda gözden geçirilmesini beklemektedir.

Batı Trakya Türk Azınlığının endişeleri tarafımızca da paylaşılmaktadır. Batı Trakya Türk Azınlığının seçilmiş Müftülerini tanımayan Yunanistan’ın öncelikle bu tutumunu sona erdirmesini ve yapılacak düzenlemelerde Azınlığın beklentilerini dikkate almasını bekliyoruz.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1072
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com