Din dersindeki değişikliklere Ortodoks ilahiyatçılardan tepki
05-10-2018
Yunanistan’da, din dersiyle ilgili yapılan müfredat değişikliği Ortodoks ilahiyatçıların tepkisine neden olurken, Eğitim Bakanlığı, yeni müfredatın uygulanmamasının disiplin cezalarını gerektireceğini açıkladı.

Eğitim Bakanlığı, Panhelenik İlahiyatçılar Birliğinin (PETH), yeni müfredatın "Ortodoksluk açısından sakıncalı olduğu" gerekçesiyle okullarda uygulanmaması yönündeki çağrısı üzerine yaptığı yazılı açıklamada, eğitim meselesinin devletin sorumluluğunda bulunduğu ve bununla ilgili tüm prosedürleri belirleme hakkının devlete ait olduğu belirtti.

Açıklamada, “Müfredatın uygulanmaması disiplin cezalarını getirecek. Bu gibi hareketler çağdışı, karanlıkçı ve yasa dışı özendirmelerdir ve eğitim camiası tarafından kabul edilmesi mümkün değildir.” ifadelerine yer verildi.

PETH, kısa bir süre önce ilk ve ortaokullara gönderdiği mektupta, “hükümetin hazırladığı yeni din dersi müfredatının ve bununla ilgili hazırlanan kitapların Ortodoksluk açısından sakıncalı olduğu ve okullarda çocuklara Ortodoks dinini öğretmediğini” belirterek, derslerde eski kitapların okutulması çağrısında bulunmuştu.

Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın kararıyla ilk ve orta okullarda din dersinin öğretim biçimi ve içeriği değiştirilmişti.

Bakanlığın önceki açıklamalarında, kilise yetkililerine danışılarak düzenlenen yeni müfredatın çağdaş bir anlayış üzerine hazırlandığı ve Ortodoks dininin yanı sıra diğer dinlerin de öğretilmesini kapsadığı belirtilmişti.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com