İbrahim Şerif, Malatya’da Cami Sempozyumu’na katıldı
10-10-2018
Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, Malatya Valiliği ve İnönü Üniversitesi öncülüğünde "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" dolayısıyla düzenlenen, "Uluslararası Cami Sempozyumu"na Gümülcine Seçimiş Müftüsü İbrahim Şerif de katıldı.
Fotoğraflar

Malatya Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde 8-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen sempozyumda, camilerin fiziki yapısı, din ve eğitim hizmetleri ile toplum yapısındaki yeri gibi konular değerlendirildi.

İbrahim Şerif, "Dinlerde Mukaddes Mekan Kültürü" konulu oturumunda bir de konuşma yaptı.

SOMUNCU BABA KÜLLİYESİ VE CAMİSİ’Nİ ZİYARET
Bu arada, "Uluslararası Cami Sempozyumu" için Malatya'ya giden Balkan müftüleri, Darende ilçesindeki Somuncu Baba Külliyesi ve Camisi'ni ziyaret etti.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmed, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamid Hamidettin Ateş tarafından karşılandı.

Somuncu Baba Külliyesi ve Camisi'ni gezen müftüler, Osmanlı devleti kuruluş dönemi mutasavvıflarından "Somuncu Baba" olarak da bilinen Şeyh Hamid-i Veli ve Malatyalı düşünür Hulusi Efendi'nin türbelerini ziyaret ederek, külliyenin imar ve ihyasını yürüten Hamidettin Ateş'ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Hacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gördükleri hizmetlere hayran kaldıklarını, külliyede yapılanların hem ülke geneline, hem de dünyaya yayılması için dua ettiklerini söyledi.
Türkiye'yi İslam dünyasının lideri olarak gördüklerini dile getiren Hacı şöyle konuştu:
"İslam dünyası ciddi bir imtihandan geçiyor. Biz Türkiye'yi lider olarak görüyoruz. Sadece biz değil, bütün İslam dünyası bu şekilde görüyor. Türkiye için dua ediyoruz. Türkiye, eskiden olduğu gibi yakın gelecekte İslam'ın önderi olacak."

Gümülcine Müftüsü Şerif, Somuncu Baba Külliyesi'nin Malatya'nın İslami yönünü en iyi temsil eden önemli bir maneviyat merkezi olduğunu belirtti.

Balkanlar'a Anadolu'dan gittiklerini belirten Şerif, "Osmanlı döneminde uç beyleri olarak gönderilmişiz. Buradaki müzede gördüklerimiz bizim özümüzün burada olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bizleri davet eden vakıf başkanımıza gönülden teşekkür ediyoruz. Hayalimizdeydiler, olanları gözümüzle gördük." ifadesini kullandı.

Şumnu Bölge Müftüsü Mehmed de ilçeye girdikleri andan itibaren manevi havayı hissettiğini vurguladı.

Vakıf Başkanı Ateş ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuklarına çeşitli hediyeler verdi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com