Atina’da ve Selanik’te Cumhuriyet Bayramı resepsiyonları
30-10-2018
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95. yıl dönümü Atina'da resepsiyonla kutlandı.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik'in ev sahipliğinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen resepsiyona, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Kostas Gavroglu, Merkez Bankası Başkanı Yannis Sturnaras, milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri, Yunanlı davetliler ve Atina’da yaşayan Türk vatandaşları katıldı.

Resepsiyonda, iki ülkenin milli marşlarının seslendirilmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Büyükelçi Yaşat Halit Çevik, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in kazanımlarının kolay elde edilmediğini vurgulayarak, bunun son örneğinin, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk milletinin demokrasisini ve vatanını korumak için gösterdiği kararlılık olduğunu söyledi.

Atina'da ve kariyerindeki son resepsiyonu olduğunu belirten Çevik, 2016'da başladığı büyükelçilik görevinin sona erdiğini ve Yunanistan'dan ayrılacağını açıkladı.

Çevik, 1990'ların başında Atina'da görev aldığını anımsatarak, hayatının ve kariyerinin önemli bir kısmını Türk-Yunan ilişkilerine adadığını kaydetti.

İki ülkenin ilişkilerinde belli sorunlar olduğuna da dikkati çeken Çevik, "İki ülke arasında büyük bir iş birliği potansiyeli var. Bu problemlere uygulanabilir çözümler bulmak için çabalarımıza devam etmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

SELANİK’TEKİ CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONUNA YOĞUN İLGİ
Bu arada Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna yoğun ilgi gösterildi. Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan ve eşinin verdiği resepsiyona Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, çok sayıda Yunanlı davetli, işadamları, Selanik’te yaşayan Türk vatandaşları ve Batı Trakyalı soydaşlar katıldı.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris de bir konuşma yaptı.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com