Panayotis Dimitras: “Bakanlar Komitesi kararı Yunanistan için onur kırıcı”
15-12-2018
Uluslararası Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Direktörü ve Avrupa İnsan Hakları Makhemesi Kararlarını Uygulama Ağı Yönetim Kurulu Üyesi Panayotis Dimitras, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Yunanistan kararını GÜNDEM’e değerlendirdi.

Dimitras, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türk azınlık dernekleriyle ilgili kararının “tokat” niteliğinde olduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamayan Yunanistan’ın bir kez daha uyarıldığını kaydetti.

Söz konusu kararın, Helsinki İnsan Hakları Komitesi ile İskeçe Türk Birliği ve Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun yaptığı girişim ve müdahalelerin bir sonucu olduğunu dile getiren Dimitras şunları söyledi: “Yunanistan hükümeti AİHM kararlarının uygulanması için yeni bir yasa hazırlandığını, bu yasaya göre Yargıtay’ın kararının beklenmesi gerektiğini ileri sürüyordu. Hatta Trakya’da 50 civarında azınlık derneğinin olduğunu iddia ediyordu. Başlangıçta Bakanlar Komitesi bu argümanları kabul eder gibi oldu. Ancak yaptığımız girişimler sonucunda Yunanistan’ın söz konusu kararları uygulama niyetinde olmadığı anlaşıldı. Geçen yıl kabul edilen ve kararların yerinden ele alınmasına imkan tanıyan yasa örneğinde olduğu gibi Yunanistan’ın zaman kazanmaya çalıştığı anlaşıldı. Bu nedenle son kararın dikkatli bir diplomatik dille de yazıldığı dikkate alınırsa, Yunan hükümeti ve Yunan adaleti için onur kırıcı bir karar olduğu görülecektir. Çünkü karar özetle ‘AİHM kararlarını artık uygulayın ve yargıçlarınıza da bunun ne demek olduğunu öğretin’ diyor. Özetle bunu söylüyor.”

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması için 2017 yılında kabul edilen yasanın değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Panayotis Dimitras, “2017 yılında kabul edilen yasadan kamu güvenliğiyle ilgili maddenin çıkartılması gerekiyor. Çünkü bu madde zaten AİHM tarafından mahkum edildi ve böyle bir tehdidin olmadığına karar verildi. Bu konunun yargıyla ilgili olan kısmı. Daha önce de Bakanlar Komitesi’ne söylediğimiz gibi hükümetin ve adaletin Türk azınlığı tanıması gerekiyor. Nasıl ki Pomak ve Roman derneklerini tanıyorlarsa Türk azınlığın ve derneklerinin de tanınması gerekiyor. Bu yapılsaydı AİHM kararları bir günde uygulanacaktı. Bunu yapmayacakları için, (zira unutmamak gerekir ki DEB Partisi dışında dört Türk azınlık milletvekili de, diğer azınlık kurumları da Türk azınlığın tanınması için baskı yapmıyor) kararın uygulanması ancak Yunanistan’ı rezil edecek Bakanlar Komitesi’nin suçlayıcı sert bir kararının olmasıyla mümkün olacak.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com