Kuzey Makedonya’nın NATO’ya üyelik protokolü imzalandı
06-02-2019
Brüksel’de düzenlenen NATO üyesi ülkeler toplantısında Kuzey Makedonya’nın üyelik protokolü imzalandı.

29 üye ülkenin NATO Büyükelçisinin imzaladığı protokolle Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliğinin son aşaması başlatıldı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’un da katıldığı imza töreninde konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Prespa anlaşmasının NATO üyeliği protokolünün imzalanmasındaki en önemli adımlardan biri olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, “Uzun zamandır ailemize katılmanızı bekliyorduk. NATO misyonlarına destek verdiniz ve sizi 30. üyemiz yapacak reformlara imza attınız. İnanıyorum ki üyelik süreci sorunsuz devam edecek ve NATO size destek sunacak” dedi.

“ARTIK YALNIZ DEĞİLİZ”

Kuzey Makedonya’nın stratejik hedefi olan NATO üyeliğinde son aşamaya gelinmesinden oldukça memnun olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, NATO kapısını açan Zoran Zaev ve Aleksis Çipras’a teşekkür etti.

Dimitrov, “NATO bizim için dünyayı daha huzurlu ve daha iyi yapan, güvenlik ve istikrar sağlayan bir ülkeler birliği anlamını taşıyor. Biz de üstümüze düşen vazifeleri yerine getirip sorunlarla mücadele edeceğiz. Bazı sorunlarla karşılaşan bölgemizde barışçı bir politika izleyeceğiz. Yolumuz uzun ancak artık yalnız değiliz. 29 müttefikler beraberiz” diye konuştu.
29 üye ülkenin Makedonya’nın üyelik protokolünü imzalamasıyla birlikte Kuzey Makedonya NATO’nun bütün toplantılarına oy kullanma hakkı olmadan katılacak.
Protokolün imzalanmasının ardından 29 üye ülkenin parlamentosunda Makedonya’nın üyeliğinin onaylanması gerekecek. İsim anlaşması gereği Yunanistan bu anlaşmayı onaylanacak ilk ülke olacak. Yunan Meclisinin 8 Şubat Cuma günü Kuzey Makedonya’nın NATO’ya giriş protokolünü onaylaması bekleniyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1074
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com