23-05-2016
Ramazan’ın habercisi Berat Kandili
Bizler için ayrı bir anlam ve önem ifade eden üç ayların yarısına geldiğimiz şu günlerde, Ramazan’ın mübarek iklimine adım adım yaklaşmaktayız. 21 Mayıs Cumartesi’yi Pazar gününe bağlayan gece, Ramazan ayının habercisi mübarek Berat Kandili’dir. Millet olarak Yüce Allah’ın sınırsız afv, merhamet, yardım ve bereketinden istifade etmek üzere, bu geceye erişmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Kuran’la şereflenen bu gecenin kıymetini Peygamber Efendimiz’den dinleyelim: “Şaban’ın ortasında bulunan gecede ibadet ediniz, gündüzünde ise oruç tutunuz. Allah-u Teala, o gece güneşin batmasıyla birlikte dünya semasına tecelli eder ve fecir doğuncaya (yani sabah oluncaya kadar): “Yok mu benden af isteyen onu affedeyim; yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim; yok mu benden başka bir şeyler isteyen ona dilediğini vereyim” der. Bu durum sabaha kadar devam eder”.
Berat Gecesi, iman, ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için önümüze konulan büyük bir fırsattır.

Hepimiz biliyoruz ki, fertler arasında insani değerlerin önemsenmemesi, yıpratılması veya yok edilmesi toplumsal çürümenin habercisidir. İslam, insanın beden sağlığına önem verdiği kadar ruh sağlığına da önem vermektedir.
Dinimiz, insanda mevcut olan pozitif değerleri öne çıkararak onu geliştirmek, negatif değerlerin etkisini azaltarak özün bozulmasını önlemek; insanın kendisi, çevresi ve yaratıcısı ile ilişkilerini düzenlemek için gönderilmiş bir dindir.
Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir.” (Zümer-53) müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

Hz. Peygamber, bireysel hayatımıza; “Kendi nefsin için istediğini başkası içinde iste; kendi nefsin için istemediğini başkası için de isteme! ”, “Kim dünyada bir mümin kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir” ve “Kim bir müslüman kardeşinin ayıbını örterse Allah da onun ayıbını örter” ilkelerini getirerek, sağlıklı bir toplumu oluşumunda olgun kişiliklerin önemli olduğuna dikkatlerimizi çekmektedir.

Yüce Allah’ın ilahi emirleri ve sevgili peygamberimizin tavsiyeleri ışığında; ruhumuzun gelişmesi ve olgunlaşması için düşünce ve davranış biçimlerimizi gözden geçirmeli, yeni düşünce ve fikirlere açık olmalı, birbirimizi anlamalı; ilişkilerimizde doğruluk, adalet ve samimiyeti esas alarak zaman zaman ortaya çıkan anlaşmazlıkları çatışmaya ve inatlaşmaya dönüştürmeden çözmeli, bilerek ya da bilmeyerek yapılan bireysel hataları hoş karşılamalı ve affetmeliyiz.

Berat gecesi münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tevbe etmeyi, kendimiz, ailemiz, memleketimiz, bütün müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmayı ihmal etmeyelim. Bu gecenin çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere ümitsiz, karamsar ve günleri gafletle geçen kimselere bir kandil olması dileğiyle bütün kardeşlerimin Berat Kandili’ni tebrik ediyor, insanlığın barış, huzur ve saadetine, tüm müminlerin de affına vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbim hep birlikte bizleri günahlardan, kötülüklerden arınma ve kurtuluş beratımızı alabilme fırsatı olan Berat kandilini en iyi bir şekilde ihya edenlerden ve bizleri on bir ayın sultanı Ramazanla ebedi nimetlerine nail olan bahtiyar kullarından eylesin.

Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com