31-05-2016
Dişi köpeklerde kısırlaştırma -2-
Geçen sayımızda bildiğiniz üzere dişi köpeklerde kısırlaştırmayı ele almış, olayı bilimsel olarak tamımlamış ve kısırlaştırmanın avantajlarından sizlere kısa bilgiler sunmuştuk...Hatırlanacağı üzere, kısırlaştırmanın köpek popülasyonunun kontrolünde uygulanan en etkili ve de en masrafsız yöntem olduğundan bahsetmiştik. Kısırlaştırmayla ilerde karşılaşabilecek sorunlar olan yavru köpeklerin bakımı, beslenme ve yer bulma gibi temel sorunlarında bir nevi önüne geçildiğini vurgulamıştık.

Özellikle sahipsiz, başıboş sokak köpeklerinin kontrolsüz bir şekilde üremeleri, tüm ülkelerde bir sorun halini alması ve bu sorununda en güvenilir olarak ta dişi köpeklerin kısırlaştırılması yolu ile halledilmesinin toplum avantajının yanında köpeğin direkt sağlığı yönünden de avantajlarına değinmiştik...Bu hafta ise, geçen haftaki yazımızın devamı olan, dişi köpeklerin kısırlaştırmasının dezavantajlarından bahsedeceğiz...

Kısırlaştırmanın Dezavantajları:

Seksüel siklusun geriye dönüşümsüz olarak yitirilmesi: Kısırlaştırma sırasında uterus ve ovaryumlar total olarak alındığı için dişi fertilitesini yitirmektedir. Bu nedenle kısırlaştırma yöntemi hayvan sahiplerine,”geriye dönüşümü olmayan, kalıcı bir yöntem” olarak tanıtılmalıdır.

Kilo artışı: Kısırlaştırmadan kaçınmanın en yaygın nedeni operasyon sonrası köpeğin kilo alacağı kaygısıdır. Kısırlaştırıldıktan sonra köpeğin yedirilen yemeklerden daha fazla faydalanacağı gerçeği doğrudur. Ancak genç ve yaşlı köpeklerin kısırlaştırılmasından sonra meydana gelen kilo artışının farklı olduğu ve yaşlı köpeklerin bu operasyondan sonra genç köpeklere göre daha fazla kilo aldıkları bildirilmektedir.

İdrarı tutamama (=üriner incontinens): Kısırlaştırma sonrası köpekte enfeksiyöz ve nörolojik bir sorun olmadığı halde uykuda veya uykunun dışında iken idrarını kaçırma sorununa sıkça rastlanılmaktadır. Bunun nedeni ovario-histerektomi sonrası gelişen üretral sfinkterik yetmezliktir.

Deri ve kıllarda değişiklik: Köpeklerde doğal olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda iki kez kıl ve tüyler kendiliğinden dökülür. Kısırlaştırılan köpeklerden özellikle uzun tüylü ırklarda (örneğin; cocker, collie v.s) östrojenik hormon yetersizliğine bağlı olarak deride kuruma, pullanma ve kahverengi lekeler şekillenebilir. Aynı zamanda boyun, kulaklar, perineum, kuyruk ve ekstremite bölgelerindeki kıllarda incelme, kolay kırılma, renklerinde açılma, kıl dökülmesi ve tüylerin uzamasında yavaşlama gibi belirtiler görülebilir. Böyle olguların sağaltımında kısa süre etkili ve düşük dozlarda östrojen preparatları kullanılır. Vit.A, Vit.B kompleks, çinko, kükürt uygulamaları da faydalıdır.

Sonuç olarak kısırlaştırma, köpeklerin aşırı populasyon artışının kontrol altına alınmasına yardımcı olur, sokak köpeklerinin sahiplendirilme şansını artırır.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com