08-06-2016
Kedi ve köpeklerde zehirlenmeler
Bu haftaki konumuzu, zehirlenmelere ayırdık. Kısaca zehir ve zehirlenme dediğimizde ne anlıyoruz?... Neler zehirdir?... Zehirlenme olgularında ilk yapılması gerekenler nelerdir?... Kısaca değinelim:

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Bu sebepledir ki, tarlalarda bırakılan herhangi bir ziraii tarım ilacı veya farelerle yapılan mücadelede serpilen zehirler köpeğimizin zehirlenmesine neden olabilir. Kedi ve köpeklerde zehirlenme olayını tespit etmek oldukça güçtür. Hayvanın zehri aldığını görmüş olmak bir kanıttır. Ya da tahlil sonucu zehrin tespit edilmesi gerekir. Neyle zehirlendiğine dair klinik semptomlar birebir örtüşüyor ise ancak kesin tanıya gidilebilir. Bir de eğer hayvanın yediği yemek artıklarında bu zehir tespit edilebilirse zehirlenme teşhisi konulabilir.

Zehir; Canlı organizmasının işlevlerini bozarak onda zararlı olan veya onun ölümüne yol açabilen herhangi bir maddedir. Zehirlenme ise; Bir zehirin etkisi ile vücudun tamamı veya bir kısmında faaliyetlerin bozulması ve zehirin vücuttan atılması sonucu bozulan görevlerin normale dönmesi veya dönüşümsüz bozukluklar ya da ölümle sonuçlanan bir olaydır.

Kedi ve köpeklerde zehirlenmeler bazı hastalıklarla karıştırılır. Örneğin idrar yollarının tıkanması sonucu üremi görülmesi yani ürenin kana karışması, ya da barsak parazitlerinden kaynaklı bir parazit toksikasyonu sonucunda da gerçekleşebilir. Bunlar basitçe söyleyebileceğimiz ilk akla gelen ve hemen herkesin bildiği hastalıklardır.

Ancak bizim zehirlenmekten kastımız toksik yani zehirli bir maddenin dışarıdan alınması sonucu oluşan zehirlenmelerdir.

Hastalar eğer kısa süre içerisinde bir veteriner kliniğine ulaştırılır iseler gerekli önlemler alınarak kurtarılabilir. Zehirlenmelerde zehrin nerden alındığının ve türünün bilinmesi hayat kurtarıcıdır.

Hasta sahipleri olarak dostunuzun zehirlendiğini düşünüyorsanız panik yapmadan doktorunuza ulaşmaya çalışın. Veteriner hekiminiz sizi bu konuda yönlendirecektir. Eğer hekiminiz size uzak ise ilk başta hayvanın nefes almasını kolaylaştırın. Örneğin dilini yutmuş ise dili dışarı çıkartın. Kusmuk vb. şeyler soluk borusunu tıkamış ise temizleyin. Kafa aşağıya gelecek şekilde ve kalbi üstte kalacak şekilde yatırın. Ve eğer tespit edilebilirse zehirlenmeye neden olan etkeni bulmaya çalışın, mümkünse ortamdan uzaklaştırın.

Etkin bir antidotu olmadığından erken müdahale ile zehirin vücuttan uzaklaştırılması tedavide önemlidir. Dikumarin zehirlenmelerinde hayvana K vitamini, konakion gibi kan kesiciler verilmelidir. Birden fazla arı sokmalarına karşı antihistaminikler ve dolaşımı uyaran ve solunumu kolaylaştıran ilaçların kullanımı uygundur. Fosfor , striknin zehirlenmelerinde erken müdahale önemli olduğundan hayvanı kusturmak çok önem arzetmektedir. Birçok zehirin antidotu Atropin’dir. Uygun durumlarda bu antidot kullanılabilir.

Tüm bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere her zehirlenme vakasında aynı şeyleri yapamayız.

Özetlemek gerekirse;

İçerisinde ne olduğunu bildiğiniz gıdalar sonunda zehirlenme gerçekleşmişse (bozulmuş gıda, ilaç vs) zehirli maddenin vücuttan atılması için hayvan kusturulmalıdır. En kolay kusturma yöntemi ise bir bardak ılık su içerisinde 2 yemek kaşığı tuz eritilerek içirmektir. Kusturma sonrası aktif karbon verilmelidir.

Ancak içinde ne olduğunu bilmediğiniz yakıcı maddeleri almak suretiyle zehirlenme gerçekleşmiş ise bol miktarda su ya da süt içirilmelidir. Yakıcı olan bu maddeler mideye ulaşıncaya kadar zaten zarar vermiştir. Kusturma ikinci kez organların yanmasına sebep olur.

Derisi üzerine yakıcı bir madde dökülmüşse bölge su ile yıkanmalı zehir deri üzerinden uzaklaştırılmalıdır.

Solunum yoluyla zehirlenme gerçekleşmişse hayvanı bol oksijenli bir yere almalı ve soluk yolu açık tutulmalıdır. Hayvanın rahat nefes alıp vermesini sağlamak için sağ tarafına yatırılmalı ve başı aşağıya gelecek şekilde pozisyon verilmelidir.

Kimyasal bir maddeyle zehirlenmelerde (böcek ve tarım ilaçları vs) hayvan hemen kusturulmalıdır. Atropin enjeksiyonları yararlı olacaktır. Fare ilacı ile zehirlenmişse kanamaları önlemek içi K vitamini yapılmalıdır. Arı, böcek sokmalarında ise sokulan yer mümkünse kalp seviyesinden aşağıda tutulmalı sokulan bölgeye buz ve amonyak tatbik edilmeli ve antihistaminikler yapılmalıdır.

Özellikle av sezonlarında can dostlarımız için, avcılarımızın, bir ilkyardım çantası hazırlayıp, içinde enjektör (gerektiğinde ilaç içirmek için), makas, cımbız veya pens, turnike, tampon, sargı bezi, pamuk, flasterDijital bir termometre
Antiseptik bir solüsyon (Betadine gibi )
Antibiyotikli bir merhem (Terramycin merhem, Fusudin pomadı gibi) Antihistaminik pomat veya tablet Amonyak Atropin ve kusmayı kolaylaştıran apomorfine FİLTALON iğneleri bulundurmalarında büyük yarar vardır.

Can dostlarınızla birlikte hepinize sağlık dolu günler diliyorum…

Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com