02-05-2017
Kedi - köpek tüyleri
Hep merak edilen ve de sıkça biz veteriner hekimlere sorulan bir soru var. Kedi veya köpek tüyleri kist yapar mı?... Yıllardır anlatıla anlatıla bitirilememiş bir konudur, halen daha anlaşılmamış olması bir o kadar manidardır maalesef.

Hemen söyleyelim kedi köpek tüyü kist yapmaz. Aslında inek tüyü de kist yapmaz, insan tüyü de… Yaşayan hiçbir canlının tüyü tek başına hastalık yapmaz. Bu durum eksik bilgiden kaynaklı bir inanışın bazı insan hekimlerinin de yanlış yönlendirmesi ile uzayıp giden koca bir muammadır.
Hayvan sahiplerinin bir kısmı bu konuyu doğru şekilde bilse de büyük çoğunluk bu hurafeden kurtulabilmiş değil.

Kısaca işin özüne değinelim; insanların karaciğer başta olmak üzere iç organları hatta beyninde bile kist yapabilen hastalık bir parazit hastalığıdır. Kedi ve köpeklerin bağırsağında yaşayan parazit yumurtaları dışkıyla atılır ve insanlar bu parazit yumurtalarını ağız burun yoluyla alarak hastalığa yakalanabilirler.

Tüy, parazitin yumurtasına aracılık edebilir; yani hastalığı yapan tüyün kendisi değil tüyle taşınabilen parazitin yumurtasıdır. Bahsettiğimiz parazit Echinococcus adıyla bilinir. Hayvan türlerine göre farklı isimler, takılar alır. En çok görünen Echinococcus granulosus denilen köpek formu dur.

Parazit, hayvanlara hastalıklı çiğ kırmızı et ile bulaşır daha sonra 6-8 haftalık döngüsünü tamamlar ve yumurtalarını saçmaya başlar. Bu yüzden kedi ve köpeklere çiğ kırmızı et ve et ürünlerinin verilmemesi çok önemlidir. Bilhassa bu tür enfekte sakatatlar gelişigüzel ortama bırakılmamalıdır. Bu tür uygulamalar parazitin biyoljik yaşam döngüsüne katkı sağlar.

Az önce anlattığımız parazit döngüsünü kırarak hastalıktan korunmak çok kolay. Bu amaçla bulunduğunuz şartlara uygun bir aralıkta kedi ve köpeklerinizin 3, 2 veya aylık periotlarda parazit ilaçlamalarını yaptırmanız yeterli olacaktır. İlaçlama kelimesi burada kasıtlı olarak kullanılmıştır şu bilinmelidir ki kist aşısı yoktur. Parazitle ilaçlar ile mücadele edilebilir. Belirli aralıklarla tekrarlanan bu ilaçlama insan sağlığı açısından riski yok edecektir.

Bunun yanında hayvanınızın beslenme alışkanlıkları ve yaşam şartları mutlaka veteriner hekiminiz tarafından bilinmeli ve hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda olmalıdır. Hekiminizin belirleyeceği aralıklarda yaptıracağınız ilaçlamalar sayesinde evinizde korkulacak hiç bir risk kalmamış olacaktır.

Tüy dökme sağlıklı bir fizyolojik olaydır. Patolojik anormal tüy dökülmeleri dermatolojik olarak ayrıca değerlendirilir. Ancak tüy dökmeyen hiç bir canlı olamaz ve TÜY tek başına HASTALIK YAPMAZ…

Can dostlarınızla hepinize sağlık dolu bir yaşam diliyorum…


Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com