09-05-2017
Chow Chow (Çin aslanı)
Bu haftaki konumuz CHOW CHOW cinsi köpekler olacak...Bu cinsin ırk özellikleri nelerdir? Kısaca değinelim...
Chow Chow, dünya üzerinde bilinen en eski köpek ırklarından birisidir. Irkın kökeninin ilk olarak Moğolistan ve Kuzey Çin olduğu, dünyaya da bu bölgede yaşayan Moğol kabileleri ile yayıldığı düşünülmektedir. Köpeklerin yazılı tarihte ilk ortaya çıkışı, Han Hanedanlığı dönemine (MÖ 206 – MS 22) - bu dönemden kalan çömlekler ve boyamalara dayandırılarak - denk gelmektedir. O dönemden kalan bulgularda, bir Çin imparatorunun bu köpeklerden yaklaşık 2500 çift beslediğini ve onları avlanırken kullandığı belirlenmiştir. Ayrıca bu köpeklerin sadece av için değil, imparatoru korumak için de kullanılmakta olduğu tarihte yer almaktadır.
Çin’de Chow Chow’lar siyah dilli köpek (hei shi-tou), kurt köpek (lang gou), ayı köpek (xiang gou) ve Kanton köpeği (Guangdong gou) olarak adlandırılmaktadır. Orta boy köpek ırklarına dahildirler. Boyları 46-56 santimetre arasında değişiklik gösterir. Ortalama 25 kg ağrılığa ulaşabilirler ancak 30 kg’a ulaşabilen köpekler de mevcuttur. Chow Chow’lar sağlam yapılı köpeklerdir. Kare benzeri bir yapıya, geniş bir kafa ve küçük, üçgen kulaklara sahiptirler. Tüyleri diğer birçok köpek ırkından farklı olarak çok sık, çift katlıdır ve pürüzsüz, yumuşak ya da sert olabilir. Özellikle boyun bölgesinde oldukça sık durumdadır. Bu da aslan yelesi görümüne neden olmaktadır. Renk kızıl, siyah, tarçın ya da krem rengi olabilir.
Irkın öne çıkan bir diğer özelliği de kıvrık kuyruklarıdır. Köpeklerin kuyruğu, vücut üzerinde durur ve burada bir kıvrım yapar. Kuyruktaki tüyler oldukça sık ve kalındır. Ayırım sağlayan bir diğer özellikleri de koyu mavi olan burunlarıdır. Nadiren burnun bir kısmında krem rengi lekeler de gözlenebilir. Irkın en dikkat çekici özelliği siyah/mavi renkli dilleridir. Bu koyu renk dudaklara kadar ulaşır. Chow Chow ırkı köpekler mavi dil ve ağız boşluğu rengine sahip olan tek köpek ırkıdır. Diğer ırklardaki köpeklerde siyah renkli lekeler gözlenebilse de Chow Chow’larda bu renk varyasyonu her bireyde karakteristiktir. Yani ırka özgü bir durumdur. Bu renk dominant genlere bağlı olarak ortaya çıkar. Dolayısı ile Chow Chow melezi olan köpeklerde de mavi-siyah renkli dil gözlenebilir. Bazı Chow Chow melezi köpeklerde mavi dil yerine mavi renkli beneklere da rastlanmaktadır. Bu benekler çok nadir olmakla beraber bazı saf Chow Chow köpeklerinde de görülür.
Chow Chow, toleranslı bir hayvandır. Genellikle çocuklarla arası iyidir. Bebekliğinden itibaren diğer kedi ve köpeklerle yetişmiş olan Chow Chow’lar bu hayvanlara karşı nazikliğini korur. Ancak bu şekilde yetişmemiş Chow Chow köpekleri diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Eğitilmeleri nispeten zordur denilebilir. Bu sebeple eğitimlere mutlaka bebeklikten başlanmalı ve hayatları boyuca devam ettirilmelidir. Irk oldukça dominanttır ve sağlıklı bir köpek için mutlaka dominant bir sahibe ihtiyaç vardır. Bu sebeple ev içerisinde baskınlık mutlaka sizde kalmalıdır.
Chow Chow ırkı köpeklerin başlıca sorunu gözlerle ilgili yaşanmaktadır. Entropium sıklıkla gözlenen bir problemdir. Bu rahatsızlık göz kapağının içe kıvrılarak gözde enfeksiyona neden olması şeklinde kısaca tanımlanabilir. Genellikle çözümü cerrahi müdahale ile olur. Entropiumun yanında kalça çıkığı, mide kanserleri ve kulak enfeksiyonları sıklıkla gözlenmekte burunlarının kısa yapısı nedeniyle horlama ve hırıltılı nefes de diğer problemler arasında sayılmaktadır.


Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com