24-07-2018
Pire ve ısırıkları
Pireler dış parazitlerdir ve ergin pireler konakçılarının derileri üzerinde sürünürken görülebilirler. Ergin pireler ortalama 2,5 mm uzunluğundadır. Vücutları parlak ve kırmızımsı kahverengi rengindedir ve hayvanların kürklerinde rahat hareket etmelerini sağlayacak sıkıştırılmış mikroskobik tüylerle kaplıdır. Pirelerin kanatları olmasa da uzun mesafeler üzerinden sıçrayabilirler. Üç çift uzun bacakları vardır.

Kurbanlarından kan emerek hayatlarını devam ettirirler. Pire larvaları ise, özellikle sindirilmemiş kan içeren ergin pirelerin dışkıları da dâhil olmak üzere, organik artıklardan beslenirler.

İnsana genellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardan geçen pire, insanları ısırması sırasında ağzında bulunan salgıyı insan vücuduna enjekte eder. Sonra da sivri iğnesini batırarak vücuttan kan emer. Pire tarafından ısırılan insan ısırılan bölgede aşırı bir kaşıntı ve yanma hissi ile yoğun bir huzursuzluk hisseder. Ayrıca pire tarafından ısırılan bölgede kızarıklar ve minik kabarcıklar oluşur. Pire ısırığı gerekli önlemler alındığı takdirde ısırığın yoğunluğuna göre 4 ile 9 gün arasında iyileşir. İnsanda pire ısırığı, gerekli önlemler alınmazsa ciddi hastalıklara sebep olabilir. Özellikle bebekte pire ısırığı, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu hastalıkların bazıları kuduz, tifüs, bazı alerjik hastalıklar ile bir takım cilt hastalıklarıdır. Pire tarafından ısırılan insanların öncelikle alması gereken önlemler ise şunlardır: Isırılan bölgenin temiz su ve sabunla yıkanması, buz terapisi veya amonyakla tedavi ve pamuk desteği ile kaşıntı sonrası acının azaltılması olarak sayılabilir.

PİRE İSTİLASININ BELİRTİLERİ

Pirelerin faal olduğuna dair birçok belirti vardır. En belirgin işaret ise evcil hayvanların sürekli kendilerini kaşımaları ve yalamalarıdır. Bu tür davranışlar, ergin pirelerin evcil hayvanın kanıyla beslenmesi sonucu evcil hayvanlara verdikleri rahatsızlıktan kaynaklanır. Ev sahibi ya da veterinerin, evcil hayvanı ve de kürkünü dikkatli bir şekilde incelemesi gerekir. İnsanlar üzerinde de kaşındırıcı ısırık izleri görülebilir. Bu durumda ise bir tıp doktoruna başvurulmalıdır çünkü pireler dışında da cildi tahriş eden başka hastalıklar olabilir. Ayrıca pire pisliği ve ergin pirelerin dışkıları, pirelerin faal olduğunun bir göstergesidir. Pire dışkısı, iri öğütülmüş karabiber tanelerine benzer ve konakçı evcil hayvanın yaşadığı hayvan yatakları, halılar, kilimler ve diğer yerlerde görülür.

PİRELERDEN KURTULMA: Pireyle Mücadele Pire istilası çok yönlü bir mücadele planı gerektirir. Sadece evcil hayvanın üzerindeki pirelerle mücadele ya da bireysel pire ısırıklarıyla ilgilenmek evinizi pirelerden kurtarmak için yeterli olmayacaktır. Pireyle mücadelenin etkin yolu hem kimyasal hem de fiziksel yöntemler içermeli ve sadece evcil hayvanınız üzerinde değil evin içinde ve dışında uygulanmalıdır. Elbette, yapmanız gereken ilk şey evcil hayvanınızı her gün kontrol etmek olacaktır. Pirelerin erken tespit edilmesi, evinizin ve evcil hayvanınızın daha az zarar görmesini sağlayacaktır. Evcil hayvanınızı rahatsız edecek tek haşere pire değildir. Veterinerinizle görüşmeniz, evcil hayvanınızı rahatsız eden haşerenin pire olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. Bunun yanında evinizi baştan aşağı süpürmeniz, yerleri silip uygun katılan pire ilacı ile paspaslamanız, bütün yatak örtülerini yıkamanız ve var olan bütün çöplerden kurtulmanız, eviniz için alacağınız önlemler arasındadır. Periyodik olarak petlerinizde uygulanacak antiparaziter bakımlar; sevimli dostlarımızı olduğu kadar; sizleri ve yaşadığınız ortamı pirelerden uzak tutacaktır.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com