31-07-2018
Küçük dostlarımızı ne zaman veteriner hekime götürmeliyiz
Sevimli dostlarımızla ilgili olarak en sık karşılaşılan acil durumlar ve çözümleri, veteriner hekiminize ne zaman başvurmanız gerekir sorularına cevap arayacağız bu sayımızda.

Küçük yaramazın yememesi gereken zehirli bir madde ya da kimyasalı yediğini fark ettiyseniz; bu durumda hiç vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Köpeğinizle bir gezinti yapmaya karar verdiniz veya kediniz dışarı çıktı ya da evde oynarlarken bir yerlerini yaraladılar ve kanaması var. Bu durumda acilen minik dostunuzu veteriner hekiminiz görmelidir.

Sizlerde tedbir amaçlı hemen yarayı bethadine ile temizleyin ve bölgeye temiz bir bezle baskı uygulayın. Eğer yarım saat içinde kanama durmaz ise diş etleri soluk renk almaya başladıysa acil ve mutlak olarak veteriner hekiminizden destek almalısınız.

Minik dostunuz oyun oynarken bir yere çarptı ve topallamaya başladı.

Topallaması kısa sürede geçerse, çok büyük ihtimalle iyidir. Eğer topallaması düzelmemişse, bacağı normalin dışında bir şekilde görünüyorsa, şişlik varsa veya topalladığı yerin üstüne baskı yapmanıza izin vermiyor, acı çekiyorsa yine veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Yine yavru kedi / köpekleri olan hasta sahiplerimizi sıkça endişeye düşüren bir durum; canlımın dişi kırıldı veya düştü, ne yapacağım? Korkmanıza gerek yok minik dostlarımız ortalama 5,5 aylıkken sütdişlerini döküp kalıcı dişlerini çıkartırlar, bu tamamen fizyolojik bir durumdur.

Küçük dostunuz ishal sorunu yaşıyorsa;bu durum ne kadar acil ve önemlidir?

İshal; yiyecek değişimi gibi çok basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, ciddi bir sağlık sorunundan, enfeksiyondan da kaynaklanabilir. İshal bir hastalık olmaktan çok hastalığın veya mide bağırsak kanalının düzgün çalışmadığının ifadesidir. Sonuçta ishal vücudun sindirilen kötü yiyecekleri ya da yiyeceklerden kaynaklı patojenleri dışarı atma yoludur.

İshale neden olan sebepler?

• Diyet değişikliği
• Belli bir yiyeceğe olan reaksiyon
• Zehirli bir maddenin ya da bir bitkinin vücuda alınmış olması
• Oyuncak, plastik poşet gibi yabancı bir maddenin sindirilmiş olması
• Bakteriyel ya da viral enfeskiyon
• İç parazitler
• Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları
• Sindirim sistemiyle ilgili organlarda kanser
• Alerjik durumlar
• Colitis
• Stress
• Hemmorhagic gastroenteritis
• Bağırsak hastalıkları Çöp ya da bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi
• Yaz aylarında özellikle su kaplarında fazlalısıyla ısınan sular
• Bazı ilaçlar

Köpeğiniz veya kediniz ishal olduğunda, mutlaka dışkılama sıklığını ve dışkının özelliğini gözlemleyin.

Kedi ve köpeğin dışkısının koyu renkli olması (koyu kahve siyaha yakın), dışkıda mukus ya da kan olması mide veya sindirim sisteminde bir iç kanamayı gösteriyor olabilir. Hemen veteriner hekiminize danışmalısınız.

Canlımızda durgunluk enerjisinde dikkat çekici düşüş iştah kaybı var ise acil veteriner hekim desteğine ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Köpeğinizin vücudu susuz kalmış olabilir ya da mide ve sindirim sisteminden kaynaklı problemler yaşıyor olabilir.

İshale ek olarak kusmaya başladıysa, bu köpeğinizin zehirlendiğinin ya da ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Karın bölgesinde şişkinlik, karna dokunulduğunda ağrı hissi, solunum hızının artması durumlarında hekiminizi aramalısınız.

Canlımızın yaşı, sağlık durumu, dışkının miktarı, dokusu ve sıklığına bağlı olarak 24-48 saatten fazla sürüyorsa veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Küçük dostum kusuyor acaba neden?

1-Hayvan midesini, bozacak uygun olmayan bir şeyler yer. Baharatlı, tuzlu, yağlı ev yemekleri, sosis, salam gibi insan gıdaları tüketmesi
2-Bozuk gıdaların tüketilmesi
3-Uzun süre açıkta kalmış kuru mamaların yaş mamaların tüketilmesi
4-Yaş mamaları dolaptan çıkartılıp uygun sıcaklığa gelmeden tüketilmesi
5-Fazla gıda tüketilmesi sonucu sindirilmemiş gıdanın çıkarılması
6-Kedilerde yalayarak yuttuğu tüylerin kusarak çıkartılması
7-Yabancı nesneler yeme. Mide ve bağırsak yolunda geçemeyecek ve yapışacak bir şeyler yemiştir.
8-Birçok bitkiyi çiğnemek veya zehirli maddeler yeme.(çeşitli zehirlenmeler)
9-İç parazitleri neden olduğu iltihaplanma, tahriş.
10-Organ iltihaplanmaları, enfeksiyon veya bozukluk, örneğin böbrek rahatsızlığı.
11-Köpek gençlik hastalığı gibi viral ya da bakteriyel kökenli hastalıklar.
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com