İskeçe Türk Birliği 90 yaşında!...
20-04-2017
İskeçe Türk Birliği, 90. kuruluş yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yayınladı. batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum örgütü olan İskeçe Türk Birliği’nin 90 yıldır azınlığın ve bölgenin kültürel zenginliğine katkıda bulunduğu belirtilen açıklamada, eski dernek başkan ve yöneticileriyle tüm üyelere teşekkür edildi.

Açıklamada; İTB’nin 90 yıllık tarihinin üçte birinin hukuk mücadelesiyle geçtiği vurgulanan açıklamada, İskeçe Türk Birliği’nin kapatma davasıyla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 9 yıllık önce verdiği kararın uygulanması ve İTB’nin resmiyetinin iade edilmesi istendi.

“TÜM ÜYELERİMİZE VE YÖNETİCİLERİMİZE ŞÜKRANLARIMIZ SUNUYORUZ”
İskeçe Türk Birliği’nin 90. Kuruluş yılı nedeniyle yayınlanan açıklama şöyle:

“İskeçe Türk Birliği’nin 90. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum örgütü İskeçe Türk Birliği 90 yaşını doldurdu. 1927 yılında kurulan ve azınlığımızın ilk derneği olan İskeçe Türk Birliği, 90 yıldır bu toplumun ve bölgenin kültürel zenginliğine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Birliğimizi bugüne taşıyan ve yıllar içinde her türlü katkıyı sağlayan eski başkanlarımıza, yöneticilerimize ve özellikle de azınlığımızın ilk sivil toplum kuruluşunun bugünlere gelmesinde en büyük pay sahibi olan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyor, vefat edenleri ise rahmetle anıyoruz.

İskeçe Türk Birliği, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kültür, sanat, eğitim, sportif faaliyetler, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasına katkıda bulunmaya devam edecektir.”

“90 YILLIK TARİHİMİZİN ÜÇTE BİRİ HUKUK VE DEMOKRASİ MÜCADELESİYLE GEÇTİ”
İskeçe Türk Birliği’nin 1983 yılından itibaren yürüttüğü hukuk mücadelesine de vurgu yapılan açıklamada, derneğin 90 yıllık tarihinin üçte birlik bölümünün bu mücadeleyle geçtiği belirtildi.

İskeçe Türk Birliği’nin açıklaması şöyle devam etti: “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kültür, sanat ve spor hayatına büyük artılar katan, şekillenmesinde önemli rol oynayan İskeçe Türk Birliği’nin 90 yıllık tarihinin üçte birlik bölümü hukuk ve demokrasi mücadelesiyle geçmiştir.

Vatandaşı olduğumuz Yunanistan devletinin uyguladığı azınlık politikasının bir sonucu olarak, adındaki “Türk” sözcüğünden dolayı, diğer tarihi azınlık derneklerinde de olduğu gibi 1983 yılında başlayan süreçte tabelası indirilmiş, aleyhinde kapatma davası açılmış ve resmiyeti elinden alınmıştı. 1983 yılından itibaren, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nı ve tarihi derneklerimizi rencide eden, toplumumuzun vicdanında hiç bir zaman kabul görmeyen bu haksız karara karşı mücadele eden İskeçe Türk Birliği, bu alanda hukuk ve demokrasi mücadelesini hala sürdürmektedir.

Yaklaşık 25 yıllık iç hukuk mücadelesinden sonra davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyan İskeçe Türk Birliği’nin bu davayı kazandığını hatırlatmak isteriz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 27 Mart 2008 tarihinde açıkladığı kararla İskeçe Türk Birliği’ni oybirliğiyle haklı bulmuş ve azınlığımızın en eski derneği olan İskeçe Türk Birliği hakkında verilen kapatma kararının haksız olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir.”

“ULUSLARARASI MAHKEME KARARINI UYGULANMASINI VE RESMİYETİMİZİN İADE EDİLMESİNİ BEKLEMEKTEYİZ”

AİHM’nin İskeçe Türk Birliği’yle ilgili aldığı kararın 9 yıldır Yunanistan tarafından uygulamaya konmadığı kaydedilen yazılı açıklamada, Yunanistan’ın bu konuda uluslararası platformda uyarılar aldığı vurgulandı. İTB’nin açıklamasında; “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği ve diğer azınlık dernekleri hakkında verdiği kararı uygulamayan ülkemiz Yunanistan’ın bu tutumundan vazgeçmesini ve hukukun gereğini yapması başlıca beklentimiz ve en demokratik talebimizdir.” ifadesi dikkat çekti.

Açıklamada şöyle denildi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin lehimize verdiği karardan sonra adaletin tecelli etmesinden büyük bir memnuniyet duyan İskeçe Türk Birliği ve Batı Trakya Türk Azınlığı, 9 yıldır bu kararın uygulanmasını beklemektedir. Dokuz yıldır kararı uygulamayarak, ülkemiz Yunanistan’ın Avrupa Konseyi tarafından uyarılara maruz kaldığını, bu konuyla ilgili olarak uluslararası platformda son derece olumsuz bir imajın oluştuğunu yeri gelmişken vurgulamak gerekir. Uluslararası mahkeme kararının uygulanmaması; demokrasi, hukuk ve insan hakları normlarına aykırıdır. Bu durum daha fazla devam edemez ve etmemelidir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği ve diğer azınlık dernekleri hakkında verdiği kararı uygulamayan ülkemiz Yunanistan’ın bu tutumundan vazgeçmesini ve hukukun gereğini yapması başlıca beklentimiz ve en demokratik talebimizdir. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın mensupları olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği bu önemli kararın bir an önce uygulanmasını ve İskeçe Türk Birliği’nin resmiyetinin iade edilmesini beklemekteyiz.

“TÜM BÖLGENİN BİR DEĞERİ OLMUŞTUR”
İTB’nin 90. Yılı nedeniyle yayınlana açıklama şu ifadelerle son buldu: “İskeçe Türk Birliği, kurulduğu tarih olan 14 Nisan 1927’den bugüne kadar geçen 90 yılda sadece Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın değil, tüm bölgenin bir değeri olmuş, demokrasiyi, hoşgörüyü ve çok kültürlülüğü savunmuştur. 90 yıllık süreç içinde bu kurumun yaşamasına, gelişmesine vesile olan ve katkıda bulunan 7’den, 77’ye herkese bir kez daha teşekkür ederiz.

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NİN 90. YILI KUTLU OLSUN!”


Kaynak: GUNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com