Gökkuşağı Partisi: “Asıl sorun Makedonya ismi değil, Makedon ulusunun varlığını inkar etmektir”
11-01-2018
Yunanistan’da yaşayan Makedon azınlığın kurduğu Gökkuşağı (Uranio Tokso) Partisi, son dönemde Makedonya’nın (FYROM) ismi konusuyla ilgili gelişmeler hakkında açıklama yayımladı.

Gökkuşağı Partisi’nin açıklamasında, “Yunanistan açısından asıl sorunun Makedonya devletinin ismi değil, çağdaş Makedon ulusunun varlığının inkarı olduğu” vurgulandı. 25 yıllık tartışmalardan sonra gelinen noktanın mantık dışı olduğunu belirten Gökkuşağı Partisi, komşu ülkenin ismiyle sorun yaşayan tek ülkenin Yunanistan olduğunu ve 140’ın üzerinde ülke tarafından tanındığını hatırlattı.

Açıklamada, “Bir kez daha tekrarlamak isteriz ki, asıl sorun Makedonya’nın Yunanistan’daki bölümünden farklı olduğu belli olan ve ismi de 1991 yılında yapılan referandumda vatandaşları tarafından demokratik bir şekilde belirlenen Makedonya Cumhuriyeti’nin adı değildir. Asıl sorun; ülkemizin ısrarla gerçeği kabul etmeyerek çağdaş Makedon ulusunun varlığını inkar etmesidir. Etnik Makedon azınlığı 100 yılı aşkın süredir Yunanistan’da yaşamakta ve bundan sonra da yaşamaya devam edecektir. Yunanistan, Makedon azınlığı tanıdığı ve tüm haklarını verdiği zaman yeni bir sayfa açabilecek, önünü görebilecek ve Makedonya Cumhuriyeti ve diğer komşu ülkelerle işbirliği yapabilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1041
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com